ludzie na scenie śpiewają
Nauka

Perspektywy zawodowe po studiach na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Studia są drzwiami do kariery w zawodzie. Często dają nam nowe możliwości i poszerzanie horyzontów. Kierunek jazz i muzyka estradowa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie jest szansą na rozwój i naukę w dziedzinie muzyki z rozebraniem jej na czynniki pierwsze. Studenci zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również warsztat wykonawczy. Dlaczego warto studiować akurat ten kierunek i jakie daje on perspektywy zawodowe?

O kierunku słów kilka…

Możliwości jakie daje ten kierunek, są ogromne. Studenci uczą się jak analizować literaturę, interpretować dzieła muzyczne w oparciu o techniki wokalne i instrumentalne, uczą się komponować i aranżować utwory. Rozwijają swoje skrzydła pod okiem profesjonalistów na specjalizacjach:

  • Wokalistyka jazzowa;
  • Instrumentalistyka jazzowa – w rozróżnieniu na: fortepian, gitarę basową, kontrabas, gitarę, saksofon, trąbkę, puzon oraz perkusję;
  • Realizacja dźwięku;
  • Edukacja artystyczna w jazzie i muzyce estradowej.

Są to studia licencjackie w formie stacjonarnej. Przedmioty są dopasowane do specjalizacji. I tak wokalistyka ma w swojej ofercie zajęcia z zakresu analizy dzieła muzycznego jazzowego, emisję głosu, kształcenia słuchu, nauka improwizacji muzycznej i wiele innych. Realizacja dźwięku obejmuje zajęcia z akustyki, urządzeń elektroakustycznych, technik komputerowych w realizacji nagrań, masteringu czy technik nagłośnienia. Studiując kierunek Jazz i muzyka estradowa, na specjalizacji edukacja artystyczna zyskujesz możliwość nauczania muzyki w placówkach edukacyjnych dzięki przedmiotom z psychologii i pedagogiki, uczysz się przydatnych umiejętności takich jak dyrygowanie, emisji głosu czy wiedza o instrumentarium Orffa. Uczelnia zapewnia również praktyki w ramach studiów. Studenci mają również możliwość poszerzenia swoich zainteresowań poprzez działalność w kołach naukowych.

Dydaktyka na tym kierunku obfituje w liczne warsztaty, szkolenia, kursy a także koncerty. Bogate wyposażenie umożliwia łatwiejsze przyswajanie wiedzy oraz naukę gry na instrumentach. Również zasoby bibliotekarskie obfitują w tematyczną literaturę. Wydział podejmuje współpracę z zagranicznymi uczelniami a także z ośrodkami Orffa.

ludzie w studiu nagraniowym, wokół dużo sprzętu, głośniki, mikrofony
Źródło: http://pwsz.nysa.pl/

Jakie są możliwości zawodowe po studiach na kierunku Jazz i muzyka estradowa?

Studia na tym kierunku otwierają perspektywy pracy w placówkach związanych z kulturą muzyczną. Możesz pracować jako pedagog w szkolnictwie ogólnym bądź stricte w dziedzinie muzycznej, ucząc gry na instrumentach czy wokalu w szkołach muzycznych I i II stopnia. Równie dobrą ścieżką kariery jest aktywna realizacja działań koncertowych bądź nagraniowych. Taka opcja znakomicie sprawdzi się w indywidualnej działalności, ale również we współpracy z instytucjami kultury.

Dzięki pozyskanej wiedzy ze studiów, możesz z powodzeniem prowadzić warsztaty muzyczne, promując przy tym jazz jako gatunek muzyki. Jeśli nie chcesz pracować indywidualnie, zawsze można podjąć pracę przy realizacji projektów artystycznych i multimedialnych, tym samym działając przy organizacji imprez estradowych. Jako realizator dźwiękowy sprawdzisz się w tworzeniu produkcji muzycznych, miksowaniu i rekonstrukcji dźwięków, masteringu, montażu i przy nagłaśnianiu imprez masowych. Uzyskanie tytułu licencjata pozwoli Ci również na zatrudnienie w studiu nagrań, radiu, telewizji czy koncertach. Natomiast jeśli chcesz poszerzyć jeszcze swoją wiedzę w tym zakresie, możliwa jest kontynuacja studiów na poziomie magisterskim, zarówno w kraju jak i za granicą.

Możliwości jest wiele. Którą Ty wybierzesz? Więcej o kierunku Jazz i Muzyka Estradowa dowiesz się ze strony http://pwsz.nysa.pl/.