Dom w trakcie oszuszania
Dom i Rodzina

Osuszanie budynków – jak pozbyć się wilgoci z domu?

Wbrew pozorom bardzo dużo domostw zmaga się z niegodnością, jaką jest nadmierna wilgoć. Przyczyny takiego problemu są bardzo różne. Może być to następstwo powodzi u sąsiada na górze, nieszczelnego dachu, uszkodzenia instalacji wodociągowej czy nawet niezakręconego kranu. Należy zauważyć, że samo usuwanie wilgoci i pozbycie się wody z podłóg może nie wystarczyć. W większości przypadków konieczne jest osuszanie ścian w celu zapobiegnięcia powstania pleśni i grzybów. Co powinniśmy wiedzieć o osuszaniu budynków? Jakie są jego rodzaje? Sprawdźmy.

Co warto wiedzieć o osuszaniu budynków?

Wilgoć na ścianach oraz nadmiar pary wodnej w powietrzu to czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania różnego rodzaju grzybów w pomieszczeniu. Często nie są one dość długo widoczne, jednak skutecznie zanieczyszczają powietrze i zagrażają zdrowiu. Aby nie dopuścić do takiego problemu, warto przystąpić do osuszania budynków. Warto przy tym skorzystać z pomocy specjalistów. Osuszanie ścian wewnętrznych przy pomocy profesjonalistów daje nam pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i szybko, a co najważniejsze dokładnie.

Pozbycie się mokrych ścian i nadmiaru wilgoci nie jest najłatwiejszym zadaniem. W tym celu warto dobrać właściwą metodę osuszania. Wśród najpopularniejszych wymieniamy:

  • Osuszanie adsorpcyjne,
  • Osuszanie kondensacyjne,
  • Osuszanie elektro-fizyczne,
  • Osuszanie podczerwienią,
  • Osuszanie mikrofalowe.

Na czym polega proces osuszania po zalaniu?

Osuszanie budynku każdorazowo dobierane jest to poszczególnego przypadku. Założenie całego procesu jest dość proste. Stosuje się zazwyczaj strumień gorącego powietrza, aby usunąć zawilgocenie ścian i nadmierną wilgoć z pomieszczeń, co w konsekwencji przywraca optymalne warunki życia.

W zależności od potrzeb można stosować osuszanie fundamentów, osuszanie murów, czy osuszanie ścian. Wszystko zależy od danego przypadku. W dużym zawilgoceniu ścian będzie potrzebna z pewnością inna metoda niż w przypadku lekkiej wilgoci związanej np. z parą wodną.

Cały proces trwa w zależności od stopnia zawilgocenia – od kilku do nawet kilkunastu dni. Dodatkową zmienną jest w tym przypadku materiał wykonania budynku, tynki i co wykażą pomiary wilgotności. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia wilgoci liczy się czas. Im szybciej podejmiemy działania, tym woda mniej wniknie w strukturę materiałów budowlanych.

Dlaczego warto zdecydować się na osuszanie mieszkania?

Osuszanie budynków to bez wątpienia usługa, z której powinniśmy skorzystać, jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia lub jesteśmy świadkami wystąpienia wilgoci w naszym mieszkaniu, biurze lub lokalu usługowym, czy sklepie. Im szybciej nastąpi nagrzanie pomieszczeń i usunięcie wilgoci, tym potencjalnie mniejsze straty poniesiemy. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, iż nawet kilka dni po wystąpienia szkody możemy zdecydować się na ewentualne naprawy. Odpowiednio szybkie wykonane działania zapobiegną wystąpieniu pleśni i grzybów w przyszłości, co należy do bardzo niepożądanych i groźnych zjawisk.