kobieta z celutitem a nogach
Dom i Rodzina

Nieestetyczny problem – cellulit. Jak sobie z nim radzić?

Na cellulit, nazywany też pomarańczową skórką, narzekają głównie kobiety, choć może występować również u mężczyzn. Zniekształcona tkanka tłuszczowa tworząca nieestetyczne zgrubienia pod skórą i fałdująca jej powierzchnię jest zmorą osób marzących o smukłej sylwetce i atrakcyjnym wyglądzie. Jak poradzić sobie z cellulitem i przeciwdziałać nasilaniu się problemu?

Właściwa dieta

Cellulitowi sprzyjają nadwaga i niezrównoważony sposób odżywiania. Aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów i pomarańczowej skórki, warto wprowadzić deficyt kaloryczny. Komponując jadłospis, należy włączyć do niego warzywa i owoce dostarczające antyoksydantów oraz produkty pełnoziarniste, oleje roślinne, ryby, orzechy, nasiona i pestki. W codziennej diecie lepiej unikać słodyczy, fast foodów i żywności przetworzonej. W przypadku cellulitu i nadwagi zaleca się ograniczyć spożycie soli, która przyczynia się do powstawania obrzęków i zatrzymywania wody w tkankach. Ponadto warto zredukować ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych, białego pieczywa i kawy.

Odpowiednie nawodnienie ciała

Do powstawania cellulitu nierzadko przyczynia się odwodnienie organizmu. Woda pomaga usuwać toksyny z ciała, dzięki czemu nie gromadzi się ich tak wiele w tkance podskórnej. Właściwe nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne podczas aktywności fizycznej i w trakcie upałów. Poza niegazowaną wodą można pić herbatki ziołowe wspomagające detoksykację ciała i spożywać zupy oraz soczyste warzywa i owoce dostarczające antyoksydantów.

Masaż i kosmetyki na cellulit

Masaże i peelingi pobudzają krążenie krwi i płynów, co wpływa pozytywnie na jędrność, wygląd i stan skóry. Zabiegi usprawniają też usuwanie toksyn z organizmu. Na cellulit szczególnie dobrze działają peelingi z kawą – kofeina zawiera przeciwutleniacze i poprawia napięcie skóry. Peelingujący masaż najlepiej wykonywać po prysznicu czy kąpieli. Rozszerzenie naczyń krwionośnych i rozgrzanie skóry zwiększa efektywność zabiegu. Do masażu antycellulitowego, zamiast peelingu, można wykorzystać specjalną rękawicę, szczotkę z wypustkami czy masażer. Kulistymi ruchami należy masować ciało – nogi od kostek aż do pachwin, następnie pośladki, biodra i brzuch.

Masaż dobrze przygotowuje skórę na przyjęcie kosmetyków takich jak balsam czy krem na cellulit, czyli środków dodatkowo poprawiających wygląd ud, brzucha czy pośladków i ułatwiających rozbijanie tkanki tłuszczowej. Aplikowane preparaty podnoszą temperaturę skóry, a także wspierają metabolizm w jej dolnych warstwach. Kosmetyki antycellulitowe mogą zawierać substancje przyspieszające spalanie tłuszczu (np. kofeinę), usprawniające krążenie (m.in. nostrzyk) oraz wzmacniające naczynia krwionośne (np. arnikę).

Trening antycellulitowy

Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i limfy, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i wpływa pozytywnie na przemianę materii. Aby poradzić sobie z cellulitem (i nadmiarowymi kilogramami) można np. spacerować, pływać, biegać, rozciągać się, jeździć na rowerze, tańczyć albo ćwiczyć aerobik. Warto dobrać typ aktywności do swoich upodobań, indywidualnej sprawności i kondycji. Jeżeli chce się pozbyć cellulitu z pośladków i ud, najlepiej wykonywać półprzysiady i przysiady oraz wymachy nogami. Z kolei w zwalczaniu pomarańczowej skórki z brzucha pomaga ćwiczenie norzyc, rowerków i robienie skłonów.

Cellulit może odbierać pewność siebie i obniżać samoocenę. Aby pozbyć się nieestetycznego problemu, warto dbać o prawidłowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną i dostateczne nawilżenie ciała. W walce z cellulitem sprawdzają się również masaże i kosmetyki poprawiające krążenie, jędrność skóry i przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej. Omówione sposoby radzenia sobie z pomarańczową skórką na ogół przynoszą dobre rezultaty, jeśli jednak nie jest się zadowolonym z ich efektów, można dodatkowo zdecydować się na mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne.