Narzędzia projektanta wnętrz
Nauka

Narzędzia projektanta wnętrz

Wyobraźnia, kreatywność oraz odpowiednie umiejętności, a także wiedza to absolutna podstawa, którą musi mieć każdy projektant wnętrz. Aby jednak codzienna praca przebiegała sprawnie, warto korzystać z praktycznych narzędzi, które powinny znaleźć się w biurze projektowym. Należy zaznaczyć, że każdy specjalista może mieć swoje ulubione rozwiązania, dlatego zazwyczaj nie mówi się o jednym uniwersalnym. Obecnie praktycznie niemożliwym wydaje się być przygotowywanie projektów, bez wykorzystania nowoczesnych technologii. O jakich narzędziach warto wspomnieć?

Podstawowe narzędzia, w które musi zaopatrzyć się projektant wnętrz

Każdy student projektowania wnętrz musi opanować obsługę programów do projektowania komputerowego. Jest to tzw. oprogramowanie CAD, w którym powstają wszystkie rysunki techniczne. Niektóre wersje programów działają na zasadzie wirtualnej deski kreślarskiej. Za ich pomocą można tworzyć nawet bardzo zaawansowane projekty. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór programów, różniących się dostępnymi funkcjami, stopniem zaawansowania oraz ceną licencji.

Projektant wnętrz musi również dysponować oprogramowaniem służącym do wizualizacji wnętrz, gdyż jest to najlepszy sposób na zaprezentowanie klientowi swojej wizji. Część specjalistów zleca jednak wykonywanie tego typu prac na zewnątrz, bazując wyłącznie na rysunkach. Konieczne jest także posiadanie programu graficznego, za pomocą którego projektant jest w stanie przygotować grafiki do wizualizacji oraz wszelkiego typu indywidualne wzory. Oczywistą kwestią jest zaopatrzenie się w wydajny komputer, który będzie w stanie bez problemu obsługiwać każdy z wyżej wymienionych programów.

Najważniejsze wzorniki i katalogi

Kolejnym narzędziem, na podstawie którego działa projektant wnętrz są wzorniki oraz katalogi producentów, zarówno wyposażenia, jak i elementów wykończeniowych. Konieczne jest zaopatrzenie się we wzorniki farb, lakierów, frontów, blatów oraz katalogi tapet, płytek i desek. W ten sposób można sprawdzić jak wygląda połączenie różnych kolorów, faktur oraz wzorów. Wzorniki i katalogi dostarczają także istotnych informacji klientowi.

Dodatkowe narzędzia pracy

Zanim projektant wnętrz przystąpi do prac przed komputerem, konieczne jest spotkanie z klientem oraz dokonanie pomiarów wnętrza. W tym celu niezbędna będzie miarka elektroniczna, czyli dalmierz, za pomocą którego szybko wykonamy wszystkie pomiary. Niektóre osoby noszą przy sobie również miniaturową miarkę. Kolejnym narzędziem jest aparat. Służy do skompletowania dokumentacji fotograficznej, dzięki której będziemy znać układ pomieszczeń oraz rozmieszczenie konkretnych elementów i instalacji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.