Mieszkanie dla studentów to droższa opcja niż akademik

Mieszkania dla studentów Kraków – na co zwrócić uwagę?

Kraków jest wspaniałym miastem, które każdego roku przyciąga kolejne rzesze studentów. Słynie ze świetnych, renomowanych uczelni oraz bogatej oferty klubów nocnych – połączenie idealne dla młodych ludzi, którzy potrzebują nie tylko zdobyć wykształcenie, ale też pragną ciekawie spędzić najlepsze lata swego życia. Gdzie zamieszkać w Krakowie? Jak wybrać mieszkanie dla studenta?

Akademiki – plusy i minusy życia w domach studenckich

Miejscem dedykowanym do mieszkania dla studentów w Krakowie są akademiki, które zazwyczaj (choć nie zawsze) znajdują się blisko uczelni. Toczy się w nich legendarne studenckie życie – to miejsce, w którym można zawrzeć wiele znajomości. Cena wynajmu pokoju w akademiku jest stosunkowo niska:

• 350 zł – za mieszkanie w pokoju 3-osobowym,
  • 450 zł – za miejsce w pokoju 2-osobowym,
  • 800 zł – za pokój jednoosobowy.

Minusem takich mieszkań jest jednak ich mała powierzchnia, wspólna kuchnia na korytarzu i portier, który kontroluje każdego wchodzącego na teren domu studenckiego. Jeżeli chcemy przenocować przyjaciela w swoim pokoju to musimy zapłacić za jego pobyt w portierni oraz musimy otrzymać pisemną zgodę pozostałych współlokatorów. Trochę to wszystko krępujące, prawda?

Mieszkania i pokoje dla studentów

Jeżeli zależy nam na prywatności i większej przestrzeni do życia to zdecydowanie lepszym wyborem będzie wynajęcie mieszkania lub pokoju. W Krakowie znajdziemy wiele możliwości wynajęcia mieszkania dla studentów. Koszt wynajęcia całego lokum jest spory dlatego najlepiej zamieszkać z innymi studentami. Oprócz opłaty za wynajem i czynszu trzeba zwrócić uwagę na cenę za media. Jeśli wynajmiemy mieszkania w starej, pięknej lecz nieocieplonej kamienicy to koszt ogrzewania za zimowe miesiące może nas zaskoczyć (za ciepło trzeba zapłacić około 700 – 1000 zł za mieszkanie 50 m2). Dużo mniejsze koszty za media poniesiemy wynajmując nieco droższe mieszkanie w bloku (najlepiej ocieplonym). Cena wynajmu pokoju 2-osobowego to około 1300-1800 zł + media.

Studenci pierwszego roku nie zawsze wkraczają w dorosłe życie w Krakowie z paczką przyjaciół u  boku, czasem przybywając do miasta nie znając nikogo. Ciekawą propozycją dla nich będzie wynajęcie pokoju dla studenta lub miejsca w pokoju w prywatnym mieszkaniu z innymi żakami. Cena pokoju waha się od 500-1000zł i jest zależna od lokalizacji (im bliżej centrum tym drożej). Jeżeli ktoś jest zamożny to może się nawet pokusić o wynajęcie kawalerki, w Krakowie ceny za ten typ mieszkania to około 1200-1400 zł + media.

O czym warto wiedzieć przed wynajęciem mieszkania lub pokoju dla studenta?

Studenci, którzy pragną wynająć mieszkanie lub pokój w Krakowie powinni zwrócić uwagę na:

• lokalizację – czy mamy blisko do uczelni lub centrum,
  • komunikację miejską – można wynająć mieszkanie dalej od uczelni, ale z dobrym połączeniem tramwajowym lub autobusowym,
  • koszty – im więcej współlokatorów tym mniejsze koszty wynajmu (choć opłaty za zużycie prądu i gazu wzrosną),
  • ścieżki rowerowe – ten sposób przemieszczania się z roku na rok zyskuje na popularności. W Krakowie powstaje wiele wygodnych i bezpiecznych ścieżek dla rowerzystów oraz miejsc, w których możemy bez obaw przypiąć nasz dwuślad.
  • okolicę – miło jest mieszkać w miejscu otoczonym zielenią, blisko parku lub krakowskich błoni, na szczęście Kraków jest tak pięknym miastem, że z urokliwym otoczeniem nie powinno być kłopotów.

Wynajęcie mieszkania lub pokoju dla studenta w Krakowie nie jest trudną sprawą. Każdy znajdzie coś dla siebie – zgodnie ze swoimi preferencjami i budżetem. Warto przed wynajęciem lokum najpierw je zobaczyć – sprawdzić jakość umeblowania, instalacji grzewczych, odległość od przystanku. Najlepiej też nie zostawiać poszukiwania pokoju na ostatnią chwilę – lepiej szukać w czerwcu, kiedy panuje największy ruch w studenckich mieszkaniach i pokojach. Studenci w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się o stypendium socjalne, które pomoże opłacić wynajęte mieszkanie lub pokój studencki.