Ciężarówki przewożące rzeczy jada drogą
Rozwój

Kurs na przewóz rzeczy – jak wygląda?

Artykuł partnera.

Jeśli chcesz zawodowo zajmować się transportem, to koniecznie musisz odbyć tzw. kurs na przewóz rzeczy. Dlaczego jest on taki ważny, jak wygląda i co realnie daje? Na te pytania odpowiadamy w tym tekście!

Kurs na przewóz rzeczy – co musisz wiedzieć wcześniej?

Praca przy przewozie towarów na pewno nie jest lekka. Wymaga ona dobrego zdrowia, wytrzymałości oraz przyzwyczajenia do życia „w drodze”. Wiąże się także z realnym niebezpieczeństwem, związanym przede wszystkim z wypadkami komunikacyjnymi. Z drugiej jednak strony pracy dla kierowców zawodowych jest wręcz w nadmiarze – dzięki czemu mogą oni liczyć na dobre warunki oraz nie muszą drżeć o zatrudnienie. Dlatego też wiele osób wybiera tę ścieżkę, czy to jeszcze w trakcie edukacji szkolnej, czy to w późniejszym życiu, na zasadzie przebranżowienia z mniej atrakcyjnych zawodów. Niezależnie od sytuacji, aby zostać kierowcą zawodowym przewozu rzeczy, trzeba zdobyć prawo jazdy kategorii B i C oraz zdać państwowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Do tego ostatniego przystąpić można z kolei po ukończeniu specjalnych szkoleń:

  • Kursu kwalifikacji wstępnej (KKW) – przeznaczonego dla osób, które uzyskały prawo jazdy kat C lub C1 po 10.09.2009 roku i chcą podjąć pracę na stanowisku kierowcy C, lub C+E przed ukończeniem 21. roku życia.
  • Kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej (KKWP) – dostępnego dla osób, które zrobiły prawo jazdy po 10.09.2009 roku, ale ubiegają się o pracę na stanowisku kierowcy, mając już ukończone 21 lat.

Wspomniane kursy dla kierowców zawodowych przeznaczone są zarówno dla Polaków, jak i obcokrajowców. Co ostatni muszą jednak spełniać jeden z warunków – przebywać na terenie Polski dłużej niż pół roku, posiadać status studenta lub też pracować w firmie mającej siedzibę na terytorium RP.

Kurs na przewóz rzeczy – jak wygląda?

Każda osoba spełniająca kryteria może zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej lub przyspieszonej bez żadnych dodatkowych formalności. Co jednak warte dodania, w jego trakcie koniecznie trzeba wykonać też obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne. Poświadczają one, że stan zdrowia danej osoby jest na tyle dobry, by mogła ona wykonywać ten trudny i wymagający zawód.

Ile trwa kurs na przewóz rzeczy?

Kwestią, która interesuje praktycznie każdego kursanta, jest to, ile trwa kwalifikacja wstępna – przewóz osób i rzeczy. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy mówimy o KKW czy KKWP. W tym pierwszym przypadku do wyrobienia jest 280 godzin, a kolei szkolenie przyspieszone trwa 140 godzin. Oczywiście te wartości jeszcze niewiele nam mówią, gdyż realny czas potrzebny na ukończenie kursu zależy od jego intensywności. W praktyce jednak jest to około 6-8 tygodni w przypadku KKWP i mniej więcej dwa razy tyle dla KKW. W obu przypadkach zajęcia dzielą się na teoretyczne i praktyczne, które z założenia powinny w pełni przygotować do państwowego egzaminu.

Kurs na przewóz rzeczy – jak wygląda egzamin?

Samo ukończenie szkolenia z przewozu rzeczy nie daje niestety w zasadzie nic – poza przepustką do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje. Na ten z kolei trzeba się oczywiście zapisać i dokonać odpowiedniej opłaty. Egzamin składa się obecnie z dwóch części – ogólnej złożonej z 20 pytań i specjalistycznej, na którą składa się 10 pytań. Aby zdać, nie można popełnić więcej niż 4 błędy w pierwszej części i 5 w drugiej.

Na co zwracać uwagę przy zapisie na kurs kwalifikacji wstępnej?

Co jasne, każdy kurs kwalifikacji wstępnej wygląda nieco inaczej – wynika to z różnic między firmami świadczącymi tego typu usługi. Dlatego też wybór odpowiedniej firmy szkoleniowej może mieć naprawdę spore znaczenie – szczególnie że koszt uczestnictwa to od 2 do 3 tysięcy złotych. Na pewno więc nie warto iść po linii najmniejszego oporu, gdyż słabe przygotowanie na pewno da znać o sobie podczas egzaminów. Dobrą ofertę KKW i KKWP znaleźć można chociażby na stronie kursylektor.pl. Firma ta posiada duże doświadczenie w organizacji szkoleń dla kierowców oraz współpracuje z wykładowcami mającymi nie tylko najnowszą wiedzę i umiejętności, ale też potrafiącymi je przekazać innym.

Kurs na przewóz rzeczy to ostatni etap na drodze do zdobycia uprawnień kierowcy zawodowego. Wbrew pozorom nie jest on bardzo wymagający, szczególnie jeśli prowadzony jest przez wysokiej klasy specjalistów i z wykorzystaniem dobrego sprzętu. Dlatego też warto skrupulatnie poszukać organizatora szkolenia, który zapewni najlepsze warunki finansowe i wysoki poziom nauczania.