Kryminalistyka
Nauka

Kryminologia i kryminalistyka – idealne studia dla przyszłych śledczych

Praca w organach śledczych to zajęcie niezwykle fascynujące, o którym marzy wiele osób. Co ważne, zapotrzebowanie na pracowników w Policji nadal jest spore. Liczba wakatów sięga ponad 4 tysiące, pomimo tego, że do służby w 2019 przyjęto ponad 4,5 tys. policjantów. Studia ze specjalnością Kryminologia i kryminalistyka mogą zwiększyć nasze szanse w rywalizacji o policyjny etat lub posadę w innych służbach. Przy okazji, pokażą nam, z czym wiąże się praca śledczych. Na jakim kierunku znajdziemy taką specjalność?

Jeśli chcemy związać swoją przyszłość zawodową z Policją, przyda nam się wyższe wykształcenie kierunkowe, które zwiększy nasze kwalifikacje, a tym samym szanse na pozytywny przebieg rekrutacji w mundurowe szeregi. Co prawda, każdy przyszły Policjant musi odbyć specjalne półroczne szkolenie, zakończone egzaminem. Jednak wcześniej zdobyta wiedza z pewnością się przyda, ponieważ część zajęć jest pokrewna z tymi, jakie oferuje specjalność Kryminologia i kryminalistyka na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.

Kierunek Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia licencjackie

Bezpieczeństwo wewnętrzne to interdyscyplinarny kierunek studiów, który dedykowany jest dla osób, chcących pracować w szeroko pojętych służbach bezpieczeństwa, takich jak np.:

  • Policja
  • Straż Pożarna
  • Służby specjalne
  • Prywatny sektor ochrony
  • Resorty obrony narodowej itd.

Są to studia I stopnia, które kończą się otrzymaniem tytułu licencjata. Naukę można kontynuować na studiach II stopnia, co pozwala uzyskać tytuł magistra. Przykładowo na uczelni UTH w Warszawie kierunek ten oferuje kilka specjalności. Jeżeli jednak marzymy o pracy śledczego w Policji, najbardziej trafioną specjalnością będzie kryminologia i kryminalistyka. Jaką wiedzę zdobędą na niej studenci?

Specjalność Kryminologia i kryminalistyka

Praktycznie każde przestępstwo ma jakiś motyw. A na miejscu zdarzenia pozostają ślady, które mogą doprowadzić do złapania winnego. Dziedziny takie jak kryminologia i kryminalistyka zostały stworzone po to, aby skutecznie badać miejsca przestępstw, analizować motywy, jakimi kierowali się przestępcy oraz doprowadzać do ich schwytania.

Przy czym kryminologia jest nauką socjologiczną, która analizuje m. in. przyczyny zbrodni, a kryminalistykę zalicza się do nauk biologiczno-technicznych, badających miejsce zbrodni pod każdym możliwym kątem.

Połączenie obu dziedzin w jedną specjalność daje kandydatom na pracowników służb mundurowych potężny arsenał wiedzy praktycznej i teoretycznej. Zajęcia na specjalności Kryminologia i kryminalistyka obejmują bowiem zarówno teorię, jak i praktykę.

Zatem obok zapoznania się z prawem karnym i prawem wykroczeń, psychologią, podstawami nauk o przestępstwie, czynnościami procesowymi i operacyjno – śledczymi czy działaniami wywiadowczymi, studenci będą brać udział w zajęciach na strzelnicy, w laboratoriach policyjnych, ćwiczeniach antyterrorystycznych, oględzinach inscenizowanych miejsc zbrodni czy zajęciach z ratownictwa.

Takie przygotowanie nie tylko przyda nam się w czasie policyjnego szkolenia, ale jeśli uzyskamy dyplom UTH w Warszawie na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, możemy liczyć na zmniejszenie wymiaru czasu trwania całego szkolenia.