Mężczyzna czyta książkę kryminalna nad wodą
Literatura

Kryminały, które musisz przeczytać

Książki kryminalne bez wątpienia należą do najchętniej wybieranych przez czytelników gatunków literackich. Uwielbiamy je za  skomplikowane intrygi, zaskakujące zwroty akcji i potężną dawkę emocji, których dostarcza ich lektura. W księgarniach w działach z kryminałami znajdziemy mnóstwo tytułów zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Które z nich są warte uwagi? Poniżej przybliżamy kilka tytułów, którym polecamy przyjrzeć się z bliska!

Kryminały od lat cieszą się sympatią czytelników z całego świata, jednak mało kto wie, że początkowo twórczość tego typu traktowano z przymrużeniem oka. Książki należące między innymi do tego gatunku zwykło się nazywać „literaturą wagonową”, co było określeniem deprecjonującym, mającym wyrażać, że jest to twórczość niskich lotów, skierowana do prostych, niewybrednych czytelników, sięgających po nią wyłącznie dla rozrywki. Czasy te mamy na szczęście za sobą i obecnie książki kryminalne traktuje się jako pełnowartościowy gatunek, a co więcej, literaturę tego typu docenia się licznymi nagrodami literackimi.

Kryminały z polskiego podwórka

O tym, że w Polsce szczególnie upodobaliśmy sobie właśnie ten gatunek literacki świadczy chociażby fakt, że ówcześni najpopularniejsi pisarze w naszym kraju to właśnie autorzy kryminałów. Wśród nich warto z pewnością przyjrzeć się książkom Remigiusza Mroza, czyli jednego z najpłodniejszych twórców, który na swoim koncie liczy już około 50 tytułów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim głośnej serii o Joannie Chyłce, która doczekała się serialowej ekranizacji. Kolejnym popularnym autorem pisującym głównie w nurcie literatury kryminalnej jest Wojciech Chmielarz, którego debiutancka powieść, „Podpalacz”, została wydana w 2012 roku w serii Ze Strachem wydawnictwa Czarne. Inną popularną książką autora jest „Żmijowisko”, na którego podstawie nakręcono serial telewizyjny.

W polskiej literaturze kryminalnej także kobiety wywalczyły sobie bardzo silną pozycję. Wśród najpopularniejszych autorek można wymienić Katarzynę Bondę, określaną jako królową polskiego kryminału, autorkę głośnych tytułów jak: „Tylko martwi nie kłamią”, „Okularnik” czy „Pochłaniacz” czy publikującą pod pseudonimem artystycznym Paulinę Świst. Ta tajemnicza pisarka, która na co dzień zajmuje się prawem karnym, słynie z książek łączących w sobie cechy kryminałów i erotyków. Debiut pisarki miał miejsce w 2017 roku, kiedy to opublikowano jej pierwszą powieść pt. „Prokurator”. Książka zapoczątkowała pierwszy cykl autorki. Kolejne części, „Komisarz” i „Podejrzany”, zostały równie dobrze przyjęte przez czytelników. Najnowsza książka autorki, która miała swoją premierę w bieżącym roku, nosi tytuł „Fighter”. Powieść ta, podobnie do poprzednich, z dużą swobodą traktuje kryminalne konwenanse. Przedstawia ona historię bestsellerowej autorki, która pada ofiarą tajemniczego dręczyciela. Przestraszona kobieta decyduje się na zatrudnienie kogoś, kto zapewni jej bezpieczeństwo. Właśnie tak Pola Werner trafia na gwiazdora MMA, który bardzo szybko przestaje być wyłącznie jej ochroniarzem. Książka bardzo szybko zyskała uznanie polskich czytelników, a to zapewne dopiero początek jej sukcesu.

Skandynawskie kryminały

Szwedzkie kryminały od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a przykładem ich niesłabnącego poziomu jest między innymi twórczość Camilli Läckberg – autorki, którą często określa się mianem szwedzkiej Agaty Christie. Läckberg zadebiutowała w roku 2003 książką pt. „Księżniczka z lodu”, która bardzo szybko zyskała status bestsellera. Powieść ta rozpoczęła cykl, który w tym momencie składa się z dziesięciu powieści. Wśród nich znajdziemy m.in. „Kaznodzieję”, „Fabrykanta aniołków” czy „Czarownicę”. Innym skandynawskim pisarzem, którego książki zyskały już miano niemal kultowych jest Jo Nesbø. Ten norweski pisarz zasłynął przede wszystkim popularną serią opowiadającą o losach policjanta, Harry’ego Hole’a, którą zapoczątkowała jego debiutancka powieść „Człowiek nietoperz”. W skład cyklu wchodzą np. „Karaluchu”, „Pierwszy śnieg” czy „Pragnienie”. Głośnymi tytułami, które wyszły spod pióra Nesbø była także dwutomowa seria łącząca w sobie kryminał, literaturę sensacyjną oraz cechy thrillera „Krew na śniegu”, składającą się z powieści „Syn” i „Łowcy głów”.

Zarówno polskie, jak i zagraniczne kryminały zagwarantują Ci świetną rozrywkę, od której nie będziesz mógł się oderwać. Mamy nadzieję, że powyższe propozycję zachęciły Cię do zaszycia się pod kocem i spróbowania swoich sił w rozwikłaniu tajKryminały, które musisz przeczytać emniczych zagadek u boku literackich bohaterów, których pokochały miliony.