Płoty siatki w ogrodzie
Dom i Rodzina

Kratka ogrodowa – jak zrobić z niej dobry użytek?

Dziś postanowiliśmy poświęcić kilka słów drewnianym produktom ogrodowym, które mimo swojej funkcjonalności, atrakcyjnej ceny i dostępności, czasem uchodzą naszej uwadze. Kratki ogrodowe – bo o nich mowa – mogą znaleźć zastosowanie w wielu miejscach naszego ogrodu, ogródka działkowego, a także w przestrzeni publicznej. Czym są kratki drewniane, jak z nich korzystać i ile przyjdzie nam za nie zapłacić? Sprawdźmy!

Kratka ogrodowa – jak jest wykonana?

W katalogach polskich producentów znajdziemy kratki ogrodowe wykonane z rodzimych gatunków drewna, np. sosny lub świerku. Wyroby te są z jednej strony elastyczne, z drugiej zaś trwałe i dość wytrzymałe. Płoty kratki łączone są za pomocą nierdzewnego okucia, mogą występować w różnych wariantach konstrukcyjnych. Większość tego typu produktów na rynku jest impregnowana ciśnieniowo, dzięki czemu mamy zagwarantowaną odporność tych wyrobów na czynniki atmosferyczne i korozję biologiczną przez 3 do 5 lat. Kratka z drewna ma jednak ograniczoną wytrzymałość, dlatego planując jej zagospodarowanie, np. jako ogrodu wertykalnego lub wieszaka na narzędzia, warto wpierw sprawdzić jej wytrzymałość i stateczność (czasem wystarczy głębsze posadowienie).

Kształty i rozmiary – kratki ogrodowe dla wielu zastosowań

Większość polskich producentów stosuje podział tych produktów na diagonalne oraz rozciągane. Kratki drewniane rozciągane to produkty, które nie posiadają ramy. Kratownica składa się z listew ułożonych względem siebie w kilku możliwych konfiguracjach. Tego typu kratki na pnącza lepiej sprawdzają się do niewielkich nasadzeń, np. młodych drzewek albo małej winnicy. Drugi rodzaj, czyli płoty kratki, to produkty solidniejsze, gdzie kratownica umocowana jest w ramie. Do popularnych modeli możemy zaliczyć kratki ogrodowe prostokątne, trapezowe oraz łukowe. Płoty kratki, ze względu na swoją wytrzymałość, mają nieco szersze zastosowanie.

Fot. Kratka ogrodowa (ProduktyOgrodowe.pl)

Ile kosztują kratki ogrodowe?

Duży rozstrzał cen wynika z różnorakich wymiarów oraz kształtów tych produktów. Pojedyncza kratka z drewna o wymiarach 1,2 m x 0,9 m kosztuje około 60 do 90 zł. Cena kratki ogrodowej waha się także w zależności od gatunku drewna, jaki został wykorzystany do jej produkcji. Elementy z drewna importowanego, rzadziej dostępne, ale za to cechujące się wyjątkowymi walorami estetycznymi i aranżacyjnymi, mogą kosztować około 300 zł za element. Kratka z drewna importowanego to propozycja na balkon, taras czy pergolę.

Kratka ogrodowa – jak zrobić z niej użytek?

Tego typu produkt nada się oczywiście do zagospodarowania zielenią. Kratki na pnącza świetnie sprawdzają się do nasadzeń winorośli lub bluszczu, zwłaszcza na elewacji budynku. Płoty kratki mogą uroczo oddzielać kilka stref w ogrodzie, np. grządkę od trawnika, altany lub placu zabaw. Kratki ogrodowe służą także w aranżacji ogrodów wertykalnych, gdzie roślinność układana jest ku górze, np. w wiszących donicach. Kratki drewniane mogą służyć do odseparowania mniej estetycznych stref ogrodu, jak np. pojemników na odpady, miejsca parkingowego, warsztatu samochodowego, czy składu materiałów przemysłowych. Kratki ogrodowe drewniane mogą przydać się także do ogrodzenia ogródka działkowego, gdzie stosowane są zamiennie z płotem myśliwskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.