Zamontowany system do nawadniania pomidorów w szklarni
Dom i Rodzina

Jaki system pod nawadnianie pomidorów w szklarni?

Pomidory, oprócz optymalnych warunków nasłonecznienia, wymagają także zastosowania odpowiedniego systemu irygacji. Fala upałów, podczas których suma opadów jest niewielka, potrafi znacząco wpłynąć na wielkość sadzonek. Owoce z wysuszonych krzaczków będą najczęściej bardzo niewielkie, przez co cały trud włożony w ich utrzymanie może okazać się daremny. W jaki sposób zadbać o to, aby pomidory miały odpowiedni poziom nawodnienia? Jak zastosować skuteczne nawadnianie pomidorów w warunkach szklarniowych? Poniżej wyjaśniamy, jak o to zadbać, gdy jest niezwykle gorąco.

Nawadnianie pomidorów podczas upałów – o czym pamiętać?

Pomidory są wysoce narażone na niedostateczną ilość wody. Podobnie jak ogórki, cukinie czy marchew, tak i dla pomidorów od jakości nawodnienia będzie zależeć, jaki rozmiar uzyskają owoce. Jeśli podczas okresu wegetacyjnego nie zadbamy o optymalne nawodnienie roślin, to możemy być pewni, że plony nie będą zadowalające. Zbyt niski poziom wody może doprowadzić także do stanów chorobowych rośliny. Pomidory, które mają niewiele wilgoci, mogą usychać na wierzchołkach. Należy również zwrócić uwagę na to, aby nie przelewać rozsad, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużymi upałami. Roślina, której dostarczymy bardzo dużą ilość wody, gwałtownie zwiększy objętość swoich owoców. Co za tym idzie, delikatna skórka pomidorów może zacząć pękać, tworząc charakterystyczne i nieestetyczne bruzdy na jej powierzchni. Nie możemy także podlewać rośliny w warunkach największego nasłonecznienia, gdyż ryzykujemy wówczas szokiem termicznym. W okresie upałów warto podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Systemy nawadniania pomidorów – jaki jest ekonomiczny?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów pod podlewanie pomidorów jest mechanizm kropelkowy. To specjalny zestaw przedłużek, do którego wprowadzana jest woda, np. z sieci wodociągowej. Rozciągnięte przewody półautomatyczne rozstawione są wzdłuż sadzonek. Dzięki temu pomidory otrzymują zrównoważoną i odpowiednią ilość wody, niezbędną do ich odpowiedniego wzrostu. Zamiast przyłącza wodociągowego można wykorzystać także wodę zebraną w zbiornikach do deszczówki, dzięki czemu pomidory otrzymają wodę odstaną. Nawadnianie pomidorów za pomocą współczesnych systemów jest intuicyjne i proste dla użytkownika. Posiadają specjalne panele sterowania, dzięki którym można zaprogramować, kiedy roślina otrzyma odpowiednią dawkę wody. Alternatywnym systemem nawadniania mogą być zraszacze, które jednak mogą negatywnie wpływać na liście rośliny, doprowadzając do ich gnicia.