Zamontowana tablica szkolna w klasie
Nauka

Jaką tablicę wybrać do szkoły? Rodzaje tablic szkolnych

Tablica szkolna to pełnoprawne narzędzie, bez którego prowadzenie ciężko byłoby poprowadzić lekcję czy przekazać wiedzę uczniom. Każdy z nas zapewne pamięta czasy szkolne, kiedy to pisało się kredą po zielonej lub czarnej powierzchni. Używaliśmy tablic do rozwiązywania zadań i wykonywania poleceń nauczyciela, ale także rysowaliśmy zabawne obrazki w trakcie przerwy.

W dzisiejszych czasach rynek oferuje wiele alternatywnych zastosowań dla tradycyjnej zielonej tablicy szkolnej. Najpopularniejszą jest z pewnością tablica biała suchościeralna, która jest powoli wybiera swoją tradycyjną kredową wersję. Przyjrzyjmy się jej, a ta wiedza pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie do placówek edukacyjnych.

Klasyczna tablica szkolna zielona

Nadal najczęściej można w szkołach zauważyć tradycyjne zielone tablice, po których można pisać kredą, ale także wykorzystywać jej właściwości magnetyczne. Niektóre modele pokryte są specjalnymi liniami lub kratką, co ułatwia pisanie. Nazywają się one tryptykami, przeważnie mają trzy części, z czego dwa to dwustronne skrzydła zamykane i otwierane.

Do pisania po nich stosuje się wielokolorową kredę, najczęściej białą. Czyszczenie odbywa się przy użyciu zwilżonej gąbki, która w sekundzie rozpuszcza kredę z powierzchni tablicy. Ten wariant jest dostępny w wielu rozmiarach, więc można odpowiednio dostosować tablicę do wielkości sali, w której będzie zawieszona.

Tablice szkolne – wady i zalety

Wadą tablic zielonych jest nieunikniony bałagan, który powstaje podczas użytkowania narzędzia. Kreda kruszy się produkując niezdrowy dla naszych płuc pył i kurz. Nauczyciele i uczniowie są skazani na wdychanie go. Oprócz tego, zmywanie i doprowadzenie tablicy zielonej do stanu początkowego jest niezwykle uciążliwe. Mokra gąbka po czasie robi się zanieczyszczona, powodując białe zacieki na tablicy – należy regularnie ją zatem czyścić lub wymieniać. Taka tablica również musi wyschnąć po każdym myciu, ponieważ napisy na mokrej powierzchni będą nieczytelne i słabo widoczne.

Z drugiej strony, tablice szkolne zielone są niezwykle trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Raz zawieszona tablica potrafi służyć w danej Sali lekcyjnej przez wiele lat. Ich koszt również jest nieduży, dlatego szkoły najchętniej się na nie decydują.

Tablica biała suchościeralna – czy to dobre rozwiązanie?

Suchościeralne tablice szkolne powoli wypierają ze szkół swoją pierwotną wersję. Kusi prostota ich używania i relatywnie nieduży koszt ich zakupu i utrzymania.

Aby móc pisać po tablicy suchościeralnej należy używać wyłącznie dedykowanych i odpowiednich markerów. Do czyszczenia używa się także specjalnej gąbki, która wyciera na sucho. Wiele tablic suchościeralnych ma właściwości magnetyczne, a więc daje możliwość przyczepiania rysunków, map lub innych pomocy naukowych za pomocą magnesów. W wielu szkołach taką białą tablicę wykorzystuje się również jako zastępcze ekrany dla obrazów, filmów lub prezentacji wyświetlanych z rzutnika.

Na pewno należy mieć na uwadze konieczność wymieniana markerów, które z czasem wysychają lub kończy im się wkład. Oprócz tego, należy także odpowiednimi środkami czyścić powierzchnie tablicy, aby nie pozostały na niej ślady po markerach. Takie tablice cechuje również mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Tablica interaktywna – hit czy nieudany eksperyment?

Absolutnym hitem i innowacją na rynku jest tablica interaktywna. To nic innego, jak powiększony tablet, który dzięki specjalnemu oprogramowaniu, urozmaica zajęcia i bardziej angażuje młodzież w naukę.

Jeżeli zakupisz w pełni wyposażoną tablicę o właściwościach magnetycznych, dzieci będą mogły także przypinać do niej wszelkie dodatkowe materiały i plakaty. Jest doskonała do wykonywania ćwiczeń interaktywnych. Dzieci mogą za pomocą dotyku (palec, wskaźnik lub specjalny pisak) wprawiać w ruch animacje, przesuwać elementy układanek i rozwiązywać wybrane zadania. Będzie ona doskonale sprawdzać się w szkołach językowych oraz przy edukacji najmłodszych uczniów.