Planowanie budżetu
Dom i Rodzina Rozwój

Jak zaplanować swój budżet? – program Finansoaktywni

Planowanie budżetu może wydawać się niezmiernie karkołomnym zadaniem. Kojarzy się często z kalkulatorem i podliczaniem poszczególnych miesięcznych wydatków. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Planowanie budżetu może być znacznie prostsze, a nawet może być dziecinnie łatwe.

Planowanie budżetu krok po kroku

Zaczynając, musisz przygotować plan działania. Niestety tego nie możesz pominąć – jest to podstawa. Jeśli kolejno wykonasz poszczególne kroki, ułatwisz sobie finansową przyszłość.
Co powinieneś zrobić by dobrze zaplanować swoje finanse:

  1. Stwórz audyt swoich wydatków. By zacząć ogarniać swoje finanse, warto się za to zabrać na poważnie. Określ ile wydatków, to wydatki stałe, jak koszty zakupów, dojazdów, a ile przeznaczasz na typowe “chcę to mieć, to kupię”. Ważne w takiej rozpisce jest to, że możesz dokładniej przyjrzeć się swoim wydatkom i poszukać możliwych cięć finansowych.
  2. Dzięki planowaniu funduszy domowych zyskujesz kontrolę nad wydatkami, masz dokładnie rozplanowane oszczędności i możesz monitorować swoje koszty.
  3. Sformułuj swoje cele. To ważny krok ze względu na długoterminowe oszczędzanie. Najpierw zacznij od krótkoterminowej kontroli wydatków i z czasem wydłużaj terminy. Warto określić sobie fundusz awaryjny, tzw. poduszkę finansową oraz oszczędzanie na emeryturę.
  4. Nie wydawaj na codzienne, drobne przyjemności. To zjawisko nazywane jest efektem latte. Polega na codziennej rutynie wydawania małych kwot na równie małe przyjemności. Jeśli codziennie wydajesz na kawę 10 złotych to przez 5 dni roboczych tracisz już 50 złotych. Patrząc już na cały miesiąc, jest to naprawdę spora suma.
  5. Wybierz najlepszą dla Ciebie strategię. Stwórz taką strategię działania, która będzie najlepsza dla Twoich preferencji. To pozwoli na zwiększenie skuteczności w planowaniu budżetu domowego.

Planowanie budżetu jest ważne nie tylko na poziomie domowym. Warto zwrócić uwagę na struktury budżetu obywatelskiego, który również nas dotyczy. Angażując się w działania gminy i decydując o budżecie przeznaczonym na wprowadzanie projektów obywatelskich w życie, mamy szansę na wprowadzenie korzystnych zmian w naszym otoczeniu.

Program “Finansoaktywni”

Program finansoaktywni
Źródło: https://finansoaktywni.pl/

Również dzieci i młodzież mogą wziąć udział w planowaniu budżetu. Właśnie z myślą o nich, Ministerstwo Finansów stworzyło program, kierowany do uczniów szkół podstawowych, który ma na celu bliższe zapoznanie ze światem finansów. Tegoroczną misją przewodnią jest poznanie struktury budżetu obywatelskiego, a także jego znaczenie oraz powstałe efekty jego zastosowania. Dzięki programowi edukacyjnemu, który jest realizowany przez nauczycieli, uczniowie analizują strukturę dochodów i wydatków z budżetu państwa, zyskują wiedzę na temat uchwały budżetowej ich gminy oraz poznają zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Zajęcia są przygotowane w formie animacji i gier edukacyjnych, które w pakiecie nauczyciel może pobrać ze strony www programu. Pakiety edukacyjne są również przystosowane do nauczania zdalnego. Projekt ten ma na celu nauczenie praktycznych umiejętności finansowych, które w przyszłości znajdą swoje zastosowanie w życiu uczniów. Corocznie uczestnicy projektu mają również możliwość sprawdzenia się w dodatkowym konkursowym zadaniu. W tym roku polegał on na przygotowaniu projektu związanego z inwestycją realizowaną z budżetu obywatelskiego.

Warto angażować swoich uczniów w takie inicjatywy, które nie tylko poprawią ich umiejętności, ale są też szansą na wszechstronny rozwój. Więcej o tej inicjatywie znajdziesz na stronie https://finansoaktywni.pl/ .