Kobieta pakująca rzeczy do samochodu
Dom i Rodzina

Jak zaplanować dużą przeprowadzkę?

Zaplanowanie przeprowadzki przez studenta, z gotowego mieszkania do gotowego mieszkania nie jest koniecznie skomplikowane. Duże przeprowadzki natomiast, gdzie w grę wchodzi przenoszenie mebli i innych dużych przedmiotów, to już inna historia. Planowanie tak kompleksowych przeprowadzek może być dość stresujące – ale nie niewykonalne! Zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi poradami jak zaplanować dużą przeprowadzkę!

Etap pierwszy – przygotowanie

Zawsze trzeba mieć świadomość, że nic nie będzie dokładnie takie, jak sobie zaplanowaliśmy. Życie potrafi płatać różne figle, dlatego trzeba zachować zimną krew i nie dać się ponieść emocjom. Co nie zmienia faktu, że planowanie jest jak najbardziej potrzebne i warto to zrobić z głową. Przede wszystkim trzeba opróżnić zapasy żywnościowe do maksimum, aby zbędnych kilogramów mąki czy makaronu nie tachać przez całą drogę do nowego domu.

Po załatwieniu kartonów i worków próżniowych (doskonałe na pościel i ubrania!), warto ustalić całkowity plan pakowania. Najpierw można zapakować rzeczy i przedmioty najmniej niezbędne, czyli ubrania spoza sezonu, książki, narzędzia itd. Można tak zrobić z każdym pokojem w domu – od najmniej potrzebnych, do tych najbardziej podręcznych i przydatnych. Dobrze jest też dokładnie przejrzeć każdy kąt domu i zrobić selekcję co faktycznie nam się przyda, a co może wylądować w śmieciach. Przeprowadzka to doskonała okazja na takie porządki – można dzięki temu sporo zaoszczędzić na pakowaniu.

Nie zapominamy o dokładnym oznaczeniu każdego kartonu z przedmiotami – dzięki temu podczas wypakowywania z łatwością będzie można ustalić co do jakiego pokoju zanieść.

Etap drugi – jak pakować

W pierwszej kolejności bierzemy wszystkie walizki i torby, które posiadamy w domu i tam pakujemy swoje rzeczy. Mogą się w nich znajdować przedmioty najbardziej potrzebne, które mogą się przydać podczas podróży. Bagaż podręczny jest również wskazany, żeby spakować przynajmniej butelkę wody i kanapki na drogę. W kartonach pakujemy głównie rzeczy ciężkie, takie jak naczynia, książki, przedmioty drobne itd. Dobrze jest owinąć je dodatkowo w bąbelkową folię, albo chociaż w gazety – zwłaszcza rzeczy delikatne, jak np. szkło. Meble z kolei warto zabezpieczyć przed zabrudzeniami lub obiciami – do tego przyda się folia stretchowa. A elektronikę (telewizor, komputer, ekspres do kawy), jeśli to możliwe, można zapakować w swoich oryginalnych opakowaniach (łatwiej też potem je rozpoznać).

Etap trzeci – transport i niespodziewane scenariusze

Duże przeprowadzki najlepiej zorganizować z firmą transportową, która bezpiecznie przeniesie cały bagaż w obszernych ciężarówkach. Najlepiej wybrać taką z polecenia, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jedną z nich może być spóźnienie takiej firmy – nawet kilkudniowe. Inna sytuacja to nagły brak możliwości wprowadzenia się do nowego lokum, kiedy już wszystko jest zapakowane i gotowe do wyjazdu. Najlepiej wtedy znaleźć ofertę na magazyny do wynajęcia w okolicy, aby tam wszystko przenieść na czas oczekiwania.

Artykuł napisany we współpracy z CUBEM – biura, coworking i magazyny self storage.