Nauka języka chińskiego na kurskie
Nauka

Jak wygląda kurs języka chińskiego?

Dla osób, które posługują się alfabetem łacińskim, pismo chińskie może wydawać się chaotyczne i bardzo skomplikowane. Znaki używane do zapisu języka mandaryńskiego oznaczają zwykle konkretne sylaby lub pojęcia, co zdecydowanie odróżnia go od języków europejskich, z którymi mamy styczność na co dzień. Nauczenie się języka chińskiego nie jest jednak niemożliwe. Aby opanować ten system znaków, najlepiej udać się na profesjonalny kurs, gdzie nauczyciele przybliżają kursantom tajniki pisowni, zasady kaligrafii, a także praktyczne wykorzystanie chińskiego w trakcie rozmowy.

Kurs języka chińskiego – dlaczego warto go wybrać?

Powodów, dla których warto rozpocząć naukę chińskiego, jest wiele. Jedną z przyczyn jest jego popularność. Mimo że w Europie nie słyszymy zbyt często mandaryńskiego, liczby mówią same za siebie – mandaryńskim posługuje się aż 1,3 mld ludzi, co czyni go najpowszechniej używanym językiem świata. Poza samymi Chinami, które są krajem o bardzo dużym zaludnieniu, po chińsku porozumiewają się także Tajlandczycy i Malezyjczycy. Globalna struktura gospodarcza sprawia, że naturalną konsekwencją tego zjawiska są kontakty biznesowe oraz towarzyskie z osobami, dla których mandaryński jest językiem ojczystym. W związku z zapotrzebowaniem na pracowników, posługujących się chińskim, rośnie popularność sinologii, czyli studiów filologicznych poświęconych językowi i kulturze Chin. Osoby, które chcą zacząć naukę wcześniej, szkoły językowe oferują kursy, które pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności oraz wiedzy dotyczącej tradycji i zwyczajów, panujących w Chinach.

Przebieg kursu języka chińskiego – metody nauczania

Kurs języka chińskiego mogą zacząć zarówno dorośli, jak i dzieci w wieku przedszkolnym. W przypadku najmłodszych kursantów ważne jest, by sprawnie komunikowali się oni z otoczeniem, co w zupełności wystarcza, by przyswoić podstawy chińskiego. Nauka dla grup wiekowych od 5 roku życia polega na zapamiętywaniu „obrazków”, czyli konkretnych znaków i ich wymowy oraz kojarzenie zbioru kresek z konkretnym znaczeniem. W wyniku takiego procesu dziecko potrafi skorelować dany znak z odpowiednim przedmiotem, czy zjawiskiem, przez co nauka systemu pisma chińskiego staje się logiczna i przejrzysta.

Zajęcia dla najmłodszych zawierają także elementy dotyczące kultury Chin – ta część programu jest zwykle dostosowana do wieku dzieci, może występować w postaci lekcji o zabytkach, czy kuchni Chin lub zajęć na temat geografii, lub historii Państwa Środka. Dodatkowo dzieci zapoznają się z językiem poprzez zabawę – kolorowanie, rysowanie, wycinanie chińskich znaków, oglądanie bajek w języku chińskim oraz słuchanie i śpiewanie piosenek.

W przypadku grup dla młodzieży kurs chińskiego zawiera dodatkowo naukę pisania (kaligrafia) i wymowy znaków oraz jest poszerzony o tematy związane ze specyfiką kultury Chin, oraz historią kształtowania się tamtego regionu Azji. Zapis języka chińskiego wynika często bezpośrednio ze zjawisk społecznych, dlatego tak ważne jest poznanie i zrozumienie szerszego kontekstu funkcjonowania tego języka.

Chiński dla dorosłych – jak przebiega kurs?

Nauka języka chińskiego w wieku dorosłym ma wiele zalet. Niezależnie od motywacji, jakie skierowały kursanta na lekcje mandaryńskiego, nauka gwarantuje rozwój umiejętności poznawczych i sprzyja zachowaniu dobrej kondycji intelektualnej. Aby przygoda z językiem chińskim była satysfakcjonująca i przynosiła wymierne efekty, najlepiej udać się do szkoły językowej. Taki wybór gwarantuje, że zdobywamy wiedzę poprzez właściwie skomponowany program nauczania, a dodatkowo zyskujemy okazję nauki z native speakerami.