dezynfekcja
Dom i Rodzina

Jak wygląda dezynsekcja?

Pojawienie się w domu pluskiew, mrówek czy innych tego typu szkodników nie świadczy od razu o złym stanie higieny w mieszkaniu. Czasem przynosimy je ze sobą nieświadomie z zewnątrz, np. z budynków publicznych, komunikacji miejskiej czy hoteli. Jeżeli widzimy objawy występowania u nas tych owadów, należy zgłosić się do specjalistów od dezynsekcji. Jak dokładnie przebiega proces dezynsekcji? O tym poniżej.

Dezynsekcja – na czym polega?

Dezynsekcja to działania mające na celu usunąć szkodniki z danego pomieszczenia. Należą do nich głównie pluskwy, mrówki, mole, karaluchy, mącznik młynarek, muszki owocowe i muchy, oraz komary. Najczęściej przeprowadzana jest w mieszkaniach, hotelach i zakładach pracy. Głównym zadaniem dezynsekcji jest nie tylko wybicie dorosłych osobników, ale przede wszystkim larw, aby kompleksowo zniszczyć gniazdo. Wykorzystywane są do tego środki chemiczne, biologiczne, fizyczne i mechaniczne.

Ze względu na skomplikowany proces i specyfikę środków do wybijania szkodników, zaleca się aby to profesjonaliści od usług DDD przeprowadzali dezynsekcję.

Przygotowanie mieszkania do dezynsekcji

Samo zgłoszenie i przyprowadzanie specjalistów to za mało. Należy najpierw odpowiednio przygotować mieszkanie, aby dezynsekcja przebiegła bezpiecznie i skutecznie. Pierwsze, co trzeba zrobić to zlokalizować miejsca zagnieżdżenia się szkodników – to tam, gdzie jest ich najwięcej, prawdopodobnie dochodzi do ich rozmnażania. Możliwe, że firma zewnętrzna sama jeszcze przeprowadzi dokładne oględziny, ale warto i tak to zrobić i ich o tym poinformować. Po ustaleniu miejsca głównej kryjówki szkodników, należy wynieść z domu wszelką żywność (dla ludzi i zwierząt, jeśli mamy), a także środki do higieny osobistej. Urządzenia elektryczne odłączamy od prądu, a meble odsuwamy od ścian (dla ułatwienia pracy fachowcom).

Domownicy wraz ze swoimi pupilami muszą opuścić mieszkanie na czas dezynsekcji.

Mieszkanie po dezynsekcji

Środki do dezynsekcji potrzebują nawet kilku godzin do rozprzestrzenienia się po mieszkaniu. Dopiero kiedy firma DDD poinformuje, że jest po wszystkim można do niego wrócić. Należy wywietrzyć cały dom, po czym wyczyścić powierzchnie, które mają na co dzień kontakt z żywnością (blat kuchenny, półki, lodówka, chlebak, zlew, kuchenka).

Artykuł powstał we współpracy z firmą ONETRAP – dezynsekcja Gdańsk.