pogrzeb
Dom i Rodzina Kultura

Jak powinniśmy zachowywać się na pogrzebie?

Pogrzeb to niezwykle podniosła i ważna ceremonia. Jest chwilą refleksji i zadumy. Jeśli osoba zmarła była nam bliska, w chwili pogrzebu możemy być szczególnie zrozpaczeni i roztargnieni. Utrata orientacji na pogrzebie jest czymś naturalnym. Kotłujące się w człowieku emocje mogą wpłynąć na jego nietypowe zachowanie. Warto jednak mieć na uwadze w tym dniu, kilka podstawowych zasad pogrzebowego savoir-vivre, które pomogą nam wystrzec się niechcianej gafy.

Atmosfera

W czasie ceremonii pogrzebowej należy zachować ciszę, powagę, powstrzymywać się od śmiechu, unikać głośnych, zbędnych komentarzy, a także wyciszyć telefon komórkowy, o czym wielu z nas zapomina. Śmierć zmarłych powinniśmy uczcić chwilą ciszy. Pozwoli to na moment skupienia i zastanowienia się nad sensem ludzkiego życia i przemijania.

Ubiór

Kwestia ubioru jest dylematem wielu osób. W Polsce, kolorem żałobnym jest czerń. Jednak nie oznacza to wcale, że wszyscy muszą na tę ceremonię włożyć ciemne stroje. Odcień ten, w głównej mierze, zarezerwowany jest dla rodziny osoby zmarłej. Pozostali mogą założyć stonowane barwy ubrań, jak chociażby w kolorze granatu czy grafitu. Strój, poza odpowiednim odcieniem, powinien być także skromny i powściągliwy. Taktowność w doborze ubrań jest bardzo ważna.

Kwiaty

Niezwykle istotna jest kwestia przynoszenia na pogrzeb kwiatów. Warto pamiętać, że wiązankę przynosimy dla zmarłego, nie jego rodziny. Zatem, nie należy zastanawiać się nad tym, komu ją wręczyć. Można położyć ją w kościele bądź złożyć na grobie. Jeżeli osoba zmarła była nam bardzo bliska, nasza wiązanka powinna być okazała. Dalsi znajomi mogą przynieść pojedyncze kwiaty, jak różę, lilię czy gerbera. Jest wiele zakładów pogrzebowych, jak chociażby Nekropolis z Warszawy, które upiększają uroczystości pogrzebowe najwyższej jakości kwiatowymi kompozycjami, które dowożą bezpośrednio do kaplicy, kościoła lub na cmentarz.

Kondolencje

Kondolencje to bardzo ważny element ceremonii pogrzebowej. Jest to niezwykle trudne zadanie, jednak warto je wykonać i wiedzieć jak się odpowiednio wówczas zachować. Żal po stracie powinien być wyrażony względem rodziny zmarłego. Jest to bardzo ważna chwila, która wymaga wyczucia i delikatności. Kondolencje najczęściej składa się w momencie, w którym dowiadujemy się o śmierci danej osoby, albo w niedługim czasie po otrzymaniu takiej wiadomości. Wiele osób składa także kondolencje bezpośrednio po pogrzebie.

Znacznie trafniejszą formą są kondolencje bezpośrednie. Aby je złożyć warto delikatnie ująć dłoń osoby, której kondolencje składamy i wówczas wypowiedzieć przemyślane już wcześniej słowa.

W wielu państwach, żal po stracie wyrażany jest poprzez wysłanie kwiatów rodzinie zmarłego bądź kart z kondolencjami. W chwili otrzymania listu z kondolencjami należy na niego odpisać.

Śmierć bliskich osób dotyka każdego z nas. Nie zawsze jesteśmy na nią przygotowani i wiemy jak się zachować. Jednak odpowiednia postawa w dniu pogrzebu świadczyć będzie o naszym szacunku dla osoby zmarłej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.