Kobieta z problemem nietrzymania moczu
Dom i Rodzina

Jak poradzić sobie z problemem nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to problem występujący głównie u kobiet. To zaburzenie jest bardzo wstydliwe i może pojawiać się już u młodych osób. Warto wiedzieć o tym, że istnieje wiele metod leczenia, dlatego też chorzy powinni zgłaszać się do lekarzy, a nie ukrywać dolegliwość.

Przyczyny nietrzymania moczu

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to powszechny problem, dotykający około 45% kobiet oraz około 20% mężczyzn. U zdecydowanej większości kobiet to zaburzenie wywołane jest porodem, ale także osłabieniem mięśni Kegla oraz uszkodzeniem mięśni dna miednicy. Czasami zaburzenie jest spowodowane nieprawidłową pracą estrogenów, damskich hormonów płciowych. Do dodatkowych przyczyn można zakwalifikować otyłość, częste zaparcia, nadużywanie leków moczopędnych. 

Najważniejsze objawy

Nietrzymanie moczu daje podstawowy objaw, polegający na wypłynięciu moczu mimo woli. W pierwszym stadium choroby zwykle chodzi o sytuacje takie jak kichanie lub kaszel, natomiast w kolejnych dochodzi do tego, że mocz pojawia się samoistnie na bieliźnie w trakcie biegania, chodzenia, a nawet stania. W takiej sytuacji jest to bardzo stygmatyzujące, ponieważ w otoczeniu czuć zapach moczu. Dodatkowo może dochodzić do wtórnych zakażeń układu moczowego, czego konsekwencją są gorączka, szczypanie podczas siusiania i bóle w podbrzuszu. W tym przypadku warto skorzystać z prostego rozwiązania, jakim są pampersy dla dorosłych, a dodatkowo należy zdecydować się na wizytę u lekarza i rozpoczęcie profesjonalnego leczenia. 

Leczenie – metody

Istnieje wiele metod leczenia nietrzymania moczu, jednak najważniejsze jest ćwiczenie mięśni Kegla.

Leki

Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu mogą skorzystać między innymi z tabletek. Warto sprawdzić leki na nietrzymanie moczu w aptece wapteka.pl

Ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni Kegla ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet po porodzie. Bardzo ważne jest zadbanie o to, aby mięśnie te pracowały prawidłowo. Można skorzystać tutaj z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Hormonalna terapia zastępcza

Ta metoda polecana jest zwykle kobietom w okresie menopauzy. Warto zaznaczyć, że leki i ćwiczenia pomagają około 70% pacjentek. W pozostałych przypadkach konieczna jest operacja, która jednak nie utrudnia późniejszego funkcjonowania, chociaż oczywiście jest metodą najbardziej inwazyjną.