Krzesła oraz stół zrobiony z palet
Dom i Rodzina

Jak niedrogo zrobić taras?

Tarasy wpisały się w architekturę domów jednorodzinnych już na stałe i są raczej normą w projektach. Niezależnie od ich kształtu i wielkości stają się w okresie letnim sercem domu, miejscem spotkań z bliskimi i znajomymi, w którym życie tętni często niemal do rana. Konstrukcją mogą się od siebie znacząco różnić, od prostej budowy z otwartym podestem po rozbudowane podesty wyposażone często w osłony przeciwsłoneczne i przeciwdeszczowe. Piękny przydomowy taras nie musi dużo kosztować, jeżeli trochę się postaramy i dobrze poszukamy niedrogie materiały, możemy stworzyć cudowne miejsce, które stanie się prawdziwą ozdobą naszego domu.

Z czego zrobisz taras – możliwości

Możliwości zrobienia tarasu jest tyle, co samych materiałów. Wszystko zależy od naszych oczekiwań estetycznych oraz budżetu na ten cel. Zasadniczo, najtańszym rozwiązaniem jest taras drewniany, najczęściej z desek lub z palet i europalet drewnianych. Inne rozwiązania to materiały kompozytowe, składające się z drewna oraz domieszki PVC. Wizualnie przypominają do złudzenia drewna i takie jest ich zadanie – jego imitacja, natomiast w praktyce są od niego trwalsze, bo odporniejsze na działanie wilgoci oraz insektów i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jeżeli jesteś miłośnikiem kamienia, możesz postawić właśnie na ten materiał do wykończenia swojego tarasu. Można zdecydować się na granit, marmur lub postawić bardziej tradycyjnie na płytki ceramiczne (z przeznaczeniem na zewnątrz, a zatem mrozoodporne, o wysokiej klasie ścieralności) lub na kostkę brukową.

Należy pamiętać, że wykończenie tarasu zależy od naszych preferencji, od kształtu i wielkości tarasu oraz możliwości finansowych. Koszt wykończenia jest również kwestią niezwykle indywidualną i zależy w dużej mierze od wielkości powierzchni, rodzaju podłoża i pokrycia.

Lokalizacja tarasu wpływa na koszt jego wykończenia

Zazwyczaj tarasy są położone wyżej o kilkadziesiąt centymetrów względem terenu ze względu na ich połączenie z budynkiem mieszkalnym, a co za tym idzie, ich powierzchnia znajduje się przynajmniej o jeden stopień poniżej parteru budynku. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ wyklucza dostawanie się wody deszczowej oraz śniegu przez drzwi tarasu do wnętrza domu. Takie umiejscowienie tarasu, niestety, przekłada się na koszt jego wykończenia. Należy doliczyć także schody, a nawet balustrady, jeśli znajduje się kilkadziesiąt centymetrów powyżej terenu. Do tego dochodzą dodatkowe dekoracje w postaci osłon lub nawet zabudowa oraz roślinność w donicach. Jeżeli zatem zależy nam na obniżeniu kosztów wykończenia tarasu, zdecydujmy się w trakcie planowania budynku na jego budowę na równo z trawnikiem. Przy takim usytuowaniu najlepiej sprawdzą się płyty chodnikowe, które dodatkowo generują niższe koszty wykończenia.

Budowa tarasu

Taras drewniany jest prosty w budowie, możemy wykonać go samodzielnie lub zlecić wykonawcy. Wybór odpowiedniego drewna, jego systematyczna konserwacja odpowiednimi preparatami, są gwarancją długiej żywotności i pięknego wyglądu tarasu. Wszelkie prace należy rozpocząć od projektu, w którym dokładnie zaplanujemy kształt i wymiary tarasu. Pomocna może się okazać rada specjalisty, na przykład architekta, który podpowie nam jak praktycznie wykorzystać przydomową przestrzeń i najrozsądniej zlokalizować taras.

Jeżeli chodzi o tarasy, których głównym budulcem jest drewno, możemy zdecydować się na drewno krajowe, odpowiednio zaimpregnowane przemysłowo, o odpowiedniej wilgotności. Najlepszą odporność na zmienne warunki atmosferyczne, typowe dla naszej strefy geograficznej, posiada drewno dębowe. Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów zakupu, możemy zdecydować się na deski sosnowe lub świerkowe. Niestety, jest to wyłącznie tańsza alternatywa, o gorszej jakości i krótszej żywotności. Jest to materiał miękki, mało odporny na wszelkie zarysowania i mechaniczne uszkodzenia.

Do budowy tarasów wykorzystuje się deski ryflowane, z charakterystycznym żłobieniem na ich powierzchni. Jest to zabieg bardzo praktyczny, ponieważ zapobiega poślizgom na mokrej powierzchni drewna. Wszystkie deski różnią się między sobą nie tylko składem, ale również rozmiarem, by jak najlepiej dopasować je do kształtu i wymiarów tarasu.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.