miętowy, mentol
Dom i Rodzina

Jak działa mięta?

Mięta znana była już w starożytności. Wówczas polecano ją przede wszystkim na łagodzenie problemów związanych z migreną. W Europie uprawiana jest od ponad 300 lat, a jej właściwości zdrowotne doceniło wielu. W Polsce występują dziko rosnące gatunki mięty, jednak do celów leczniczych nadaje się wyłącznie mięta pieprzowa.

Pieprzowa vs. dziko rosnąca

Posiadająca liczne składniki odżywcze mięta pieprzowa, bardzo często mylona jest z tą dziko rosnącą. Różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami mięty bardzo łatwo rozpoznać po smaku liści. Mięta dziko rosnąca szczypie w podniebienie, natomiast kosztując miętę pieprzową, od razu wyczuć można jej chłodzący smak. Ponadto łodygi i liście mięty pieprzowej mają ciemnozieloną barwę, a kwiaty są drobne i fioletowe.

Roślina wieloletnia

Mięta pieprzowa jest rośliną wieloletnią, ale zalecane jest jej regularne przesadzanie w nowe miejsca – najlepiej co 4 lata. Uprawa mięty powinna odbywać się na obszarach słonecznych i otwartych. Roślina ta preferuje żyzne, bogate w wapń i próchnicę gleby wilgotne.

Zbiór

Gdy tylko ukażą się kwiatowe pąki można przystąpić do zbierania liści mięty. Należy wówczas ściąć roślinę, zostawiając nad ziemią około 5-centymetrowy pęd. Po ponownym odrośnięciu rośliny, zbiór można powtórzyć. Czynności te powinno się wykonywać w dni słoneczne i pogodne, a zebrane już zioła warto przenieść w miejsca ocienione i suszyć przy dużym przepływie powietrza.

Właściwości lecznicze

Surowcem mięty pieprzowej są ulistnione szczyty rośliny, a także jej liść Folium Menthae piperitae. Głównym składnikiem leczniczym surowca jest olejek lotny, z którego otrzymywany jest mentol. Istotną rolę odgrywają także kwasy organiczne i garbniki.

Mięta to niezwykle wszechstronne zioło, które działa odkażająco, wspomaga czynności trawienne żołądka, miejscowo znieczula, a także jest substancją poprawiającą zapach i smak.

Zastosowanie

Mięta polecana jest w szczególności do wewnętrznego stosowania – w problemach z apetytem, przy skurczach żołądka, chorobach wątroby, kolce jelitowej czy tez w zaburzeniach trawiennych. Można ją także stosować zewnętrznie, w postaci okładów bądź jako płyn do płukania w momencie wystąpienia stanów zapalnych jamy ustnej, przy owrzodzeniach czy w sytuacji pojawienia się bolesnych obrzęków.

Warto pamiętać

Nie wolno zbierać, do użytku leczniczego, liści mięty, które zostały porażone rdzą miętową. Owa rdza objawia się w postaci pomarańczowych plam na dolnej stronie liści, a także na łodygach rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.