Mężczyzna używa szlifierki kontowej i odpowiedniej tarczy
Dom i Rodzina

Jak dobrać tarczę do szlifierki kątowej?

Szlifierka to niezwykle uniwersalne urządzenie o wielu zastosowaniach. Zasadniczo jednak wykorzystuje się ją do obróbki materiałów, głównie metali. Wbrew pozorom szlifierka służy nie tylko do szlifowania. Może ona być również wykorzystana do cięcia materiałów. W zależności od rodzaju obróbki oraz materiału i pożądanych rezultatów należy zastosować odpowiednią tarczę do szlifierki.

Tarcze do szlifierki i ich twardość

Tym, co odróżnia tarcze do stali i innych materiałów jest przede wszystkim twardość. Niewątpliwie stanowi ona zdecydowanie najważniejszy parametr. Wyróżnia się tarcze miękkie i twarde oraz wiele form pośrednich. Zasada jest taka, że im bardziej miękki materiał, tym twardsza powinna być tarcza. I odwrotnie, do najbardziej twardych materiałów stosuje się tarcze o największej miękkości. Tym samym tarcze szlifierskie do stali są relatywnie miękkie. Pozornie może się to wydawać paradoksalne, jednak zgłębiając temat orientujemy się, jak wiele ma to sensu.

Rzecz w tym, iż podczas pracy tarcze szlifierskie ulegają ścieraniu. Fragmenty ścierniwa odpadają, a do pracy wkraczają głębsze ich warstwy. Dzieje się tak dlatego, aby cały czas pracować na ostrym ścierniwie. Zużyte warstwy zewnętrzne odpadają, gdyż nie są już w stanie wykonywać efektywnie swojego zadania. Im twardszy materiał, tym szybciej dochodzi do utraty ostrości ścierniwa. Jednocześnie twardość materiału ma niewielki wpływ na prędkość odpadania ścierniwa. Efekt jest taki, że obrabiając miękki materiał twardą tarczą odpada ostre ścierniwo. Tym samym jest to rozwiązanie bardzo nieekonomiczne.

Tarcze do stali, czyli duża średnica

Poza twardością tarczy, ważny jest również rozmiar. Generalnie zasada jest taka, że im bardziej wymagający materiał, tym większa powinna być tarcza. Najmniejsze tarcze szlifierskie mierzą nieco ponad 100 mm średnicy. Jednak tarcze do stali zwykle mają już co najmniej 200 mm długości. Gdyby były mniejsze, efektywna obróbka okazałaby się raczej niemożliwa.

Dowiedz się więcej: tarcze do stali Zabrze