Kobieta w mieszkaniu leży na łóżku
Dom i Rodzina

Jak dbać o czyste powietrze w mieszkaniu?

Naukowcy udowadniają, że powietrze w większości domów zawiera dużo więcej szkodliwych substancji niż na ulicy. Lekarze biją na alarm, ponieważ to właśnie w mieszkaniach ludzie spędzają większość czasu, dlatego są narażeni na problemy zdrowotne związane z problemami układu oddechowego i nie tylko. Czy można temu zapobiec? Owszem. Wystarczy odpowiednio zadbać o czyste powietrze w domu.

Ozonowanie powietrza w mieszkaniu

Najprostszym sposobem byłoby przeniesienie się poza miasto, np. na wieś. Niestety taka metoda jest dość kosztowna i wywołuje spore zamieszanie. Powietrze na wsi jest z pewnością czystsze niż to w zatłoczonym mieście. Nie trzeba jednak sięgać po tak rygorystyczne środki. Najprostszą i najpopularniejszą opcją jest częste, poranne wietrzenie pomieszczeń. Latem nie ma z tym problemu, ale co z zimą, kiedy na dworze jest już wystarczająco zimno? Można zdecydować się na mechaniczne środki oczyszczania powietrza. Ostatnio dużym uznaniem cieszy się ozonowanie.

Na wstępie należy wyjaśnić, czym jest ozon. To gaz, który dociera nawet do najbardziej niedostępnych zakamarków, umożliwiając przez to pracę na maksymalnej powierzchni, w każdym pomieszczeniu. Ozonowanie pomieszczeń w domu, mieszkaniu i w każdym innym obiekcie to szybki, niezawodny i, co istotne, bezpieczny sposób na dezynfekcję i poprawę składu powietrza. Pomaga nie tylko szybko i skutecznie pozbyć się wirusów, bakterii i zarazków, ale także pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie sprawi, że powietrze w mieszkaniu będzie naprawdę czyste i świeże.

Jakie korzyści płyną z ozonowania pomieszczeń? Jest ich całkiem sporo, a mianowicie:

  1. Ozonowanie niszczy zarazki, bakterie, wirusy i roztocza.
  2. Efekty są natychmiastowe.
  3. Nieprzyjemne zapachy są neutralizowane.
  4. Ozonowanie oczyszcza nie tylko powietrze, ale także przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu, np. meble.
  5. Ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
  6. Ozon nie musi być transportowany, ponieważ powstaje bezpośrednio z powietrza.

Ozonowanie nie jest jedyną mechaniczną metodą oczyszczania powietrza. Istnieją także inne urządzenia, które skutecznie eliminują toksyczne substancje występujące w powietrzu. Są to m.in. jonizatory i nawilżacze. Stosując wymienione urządzenia, ważne jest regularne czyszczenie filtrów tych urządzeń, aby same nie stały się źródłem zanieczyszczeń. Na jaką metodę oczyszczania powietrza warto się zdecydować? Najkorzystniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie z pewnością ozonowanie.