Jazda na rowerze.
Rozwój

Grupowa jazda na rowerze – jak to robić prawidłowo

\Wybierając się na grupową jazdę na rowerze, należy zadbać o prawidłowy strój oraz pamiętać o przestrzeganiu zasad drogowych. Rowerzyści muszą jechać w kolumnie w ilości do 15 osób. Przy większej liczbie uczestników wymagane jest podzielić grupę na kilka kolumn i zachować między nimi odstęp co najmniej 200 m. Zanim wyruszy się na rowerową wycieczkę, należy zadbać także o stan techniczny roweru.

Jak się ubrać na rower?

Rowerzysta na szosie musi być widoczny dla innych użytkowników drogi i czuć się podczas jazdy bezpiecznie oraz wygodnie. Warto zatem wyposażyć się w:

– odblaskową kamizelkę lub odblaskowy strój sportowy,

– kask rowerowy,

– buty sportowe damskie z odpowiednią podeszwą (lub męskie),

– rękawiczki dla rowerzystów,

– nieprzemakalną wiatrówkę.

Dzięki odblaskom na ubiorze rowerzysty nadjeżdżający samochód lub motor będzie mógł zachować odpowiednią odległość od cyklisty. Kask uchroni głowę szosowca podczas niespodziewanego upadku z roweru.

Buty powinny mieć odpowiednio tępą podeszwę, by pewnie przylegały do pedałów. Podeszwa, która przeciwdziała ześlizgiwaniu się nogi z pedałów, czyni jazdę komfortową.

Dobrze, gdy rowerzysta stawia stopę na pedale przednią jej częścią (przodostopiem). W takiej pozycji mięśnie podudzia i łydki oraz ścięgna kolana mniej się męczą. Stawianie stopy na pedale piętą lub śródstopiem wpływa na gorszy komfort jazdy.

Specjalne rowerowe rękawiczki uchronią dłonie przed odciskami, pęcherzami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (nadmierne słońce, zimne ostre powietrze, deszcz).

Nieprzemakalną cienką wiatrówkę warto zawsze wozić ze sobą i w razie deszczu założyć ją na siebie. Oprócz odpowiedniego stroju rowerzysta powinien zadbać o stan techniczny swojego roweru.

Na co zwrócić uwagę przy rowerze?

Sprawny rower to podstawa komfortowej i niekolizyjnej jazdy. Dobrze naoliwione przerzutki i łańcuch będą gładko się obracać. Ustawiony łańcuch musi leżeć prawidłowo na odpowiednich zębatkach z przodu i z tyłu w taki sposób, by jego linia była równoległa do osi roweru. Łańcuch musi być także prawidłowo naciągnięty.

Sprawne oświetlenie przy rowerze konieczne będzie podczas nadchodzącego zmierzchu i w nocy, a także w trakcie mgły. Odblaskowe światełka to dodatkowe, również niezbędne wyposażenie przy rowerze.

Zadbanie o klucze rowerowe to zapobiegliwość warta stosowania. W trakcie górskiej jazdy, a także po lesie, gdzie jest nierówny teren, nakrętki przy śrubkach trzeba czasami dokręcić, gdyż mogą się samoistnie luzować. Klucze przydadzą się także, gdy nastąpi awaria pojazdu jednośladowego w trakcie wycieczki.

Pompka pomoże zawsze, gdy zajdzie trzeba dopompować koło lub zmienić dętkę na nową. Zatem zapasowa dętka powinna być zawsze w awaryjnym wyposażeniu cyklisty.

Rower należy dopasować do wzrostu cyklisty. Zatem kierownik i siodełko powinno się ustawić tak, aby plecy były w miarę proste podczas jazdy. Stopy podczas siedzenia na siodełku, po opuszczeniu ich z pedałów, winny sięgać jezdni przynajmniej śródstopiem. Jeżeli cała stopa opiera się o podłoże, wówczas noga ustawiona pionowo powinna być w kolanie wyprostowana.

Jaki jest prawidłowy szyk rowerzystów na drodze?

Rowerzyści poruszający się po ulicach muszą utrzymać szyk kolumny. W jednej kolumnie może jechać do 15 rowerzystów. Jeżeli jest ich więcej, grupę należy podzielić na dwie lub kilka kolumn. W każdej z nich  liczba rowerzystów może być mniejsza lub taka sama jak wyżej podana.

Odległość między kolumnami powinna wynosić co najmniej 200 metrów.

Przestrzeganie tych wytycznych sprzyja bezpieczeństwu wszystkich użytkowników drogi. Przepisy przewidują możliwość jazdy parami, jednak należy tutaj zachować szczególną ostrożność, by nie zbliżać się zanadto do linii środkowej jezdni.

Na przodzie grupy tuż za przewodnikiem winni jechać najsłabsi uczestnicy nadający tempo całej ekipie. W ten sposób peleton będzie zwarty i nikt nie pozostanie daleko w tyle. Szczególnie uwagę należy kierować na dzieci jadące w drużynie.

Rowerzysta kończący kolumnę bezwzględnie musi mieć odblaski i sprawne wszystkie światełka, a w szczególności to tylne. Rowerzysta jadący na przedzie kolumny winien mieć koniecznie sprawne światło z przodu i mieć kamizelkę odblaskową.

Gdy wszystkie wytyczne przedstawione w tym artykule są spełnione, można ruszać na zorganizowaną wycieczkę rowerową. Pamiętać należy także o posiadaniu wody do picia i ekwipunku z pożywieniem.