Skarbonka z pieniędzmi dorobionymi do kieszonkowego latem.
Rozwój

Dorabianie do kieszonkowego: jak zarobić dodatkowe pieniądze latem?

Jak dorobić do kieszonkowego w okresie wakacyjnym? Praca dla młodych jest dostępna w wielu branżach, a dodatkowe środki przydadzą się każdemu. Chcesz przeznaczyć czas wolny od nauki na zarabianie pieniędzy? Zobacz, jak znaleźć pracę na wakacje dla ucznia i zacznij zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Jak dorobić do kieszonkowego?

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na dorabianie w wakacje. To bardzo dojrzałe z ich strony, że chcą poświęcić swój czas wolny od nauki na zarabianie dodatkowych środków. Jak znaleźć pracę na wakacje i jakie przygotowania do rekrutacji poczynić? Najważniejsza jest odpowiednia motywacja i determinacja w poszukiwaniach atrakcyjnych ofert. Spora liczba pracodawców chętnie zatrudnia uczniów do pracy w swoich przedsiębiorstwach. Wiele propozycji pracy jest oferowanych specjalnie dla młodych osób, gdzie doświadczenie nie jest wymagane, a status ucznia lub studenta to dodatkowy atut dla rekruterów. Jak dorobić do kieszonkowego? W zależności od wieku istnieje wiele sposobów na pracę w wakacje.

Jak znaleźć pracę na wakacje dla ucznia?

Skoszenie trawy sąsiadowi czy wyjście na spacer z jego psem to dobry początek na zarabianie dodatkowych środków w lecie. Jak znaleźć pracę na wakacje dla ucznia? Im starszy kandydat, tym więcej możliwości zatrudnienia. Sprawdź, gdzie możesz wysłać swoje CV. Wzór dla ucznia znacznie różni się od standardowego dokumentu rekrutacyjnego wysłanego przez osoby dorosłe. Zgodnie z Kodeksem pracy, osoba, która chciałaby się zatrudnić na podstawie umowy o pracę, musi ukończyć 15. rok życia i spełniać określone w ustawie warunki. Najważniejsze z nich to ukończenie 8 klasy szkoły podstawowej i przedstawienie świadectwa lekarskiego, potwierdzającego, że podejmowana praca nie zagraża zdrowiu młodocianego pracownika. Uczniowie, którzy nie ukończyli 15 lat, mogą zatrudnić się na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, ale tylko na wybranych stanowiskach. Jaka działalność jest możliwa?

Praca na wakacje – możliwości

Przepisy określają, jaką pracę mogą wykonywać osoby poniżej 16. roku życia. Jak można dorobić do kieszonkowego w tak młodym wieku? Mimo ograniczeń możliwości jest całkiem sporo. Ważne jednak, aby dopełnić wszelkich formalności i przed rozpoczęciem zatrudnienia przedstawić zgodę opiekuna lub rodzica osoby nieletniej, która chce podjąć się pracy. Nastolatkowie mogą ubiegać się o posadę obejmującą następujące działalności:

• kulturalną,
  • artystyczną,
  • sportową,
  • reklamową,

W związku z tym na młodych ludzi czeka wiele ciekawych ofert zatrudnienia m.in. w kinie, domu kultury, kawiarni czy na siłowni. Nastolatkowie mogą również zatrudnić się do roznoszenia ulotek. Osoby utalentowane artystycznie mają możliwość spróbowania swoich sił we wszelkiego rodzaju castingach i przeglądach młodych talentów.

Sposoby na dorabianie w wakacje

Wielu nastolatków chciałoby zamienić swoje hobby na pracę na wakacje. To bardzo dobry pomysł, aby zarabianie pieniędzy połączyć z przyjemnością płynącą z wykonywania swojej pasji. Miłośnicy fotografii mogą poszukać ciekawego zatrudnienia w tej branży, wielu profesjonalnych fotografów szuka pomocników, którzy w sezonie wakacyjnym pomogą im w organizacji sesji ślubnych. Wielbiciele social mediów z powodzeniem mogą poszukać ciekawej posady lub praktyk w agencjach reklamowych, a amatorzy aktorstwa mają spore szanse na statystowanie bądź epizod w powstających w lecie produkcjach telewizyjnych lub filmowych.