Czytanie dzieciom
Dom i Rodzina

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dzieci są z natury bardzo ciekawe świata. Okres przedszkolny jest etapem, kiedy bardzo łatwo chłoną informacje na temat otaczającego świata. Dlatego jest to najlepszy moment, aby poświęcić dziecku czas na wspólne czytanie.

Dzięki czytaniu nie tylko rozwiniemy więź emocjonalną z dzieckiem, ale także ułatwimy przyszłą naukę. Jakie są inne zalety czytania dzieciom oraz jak dużo czasu powinniśmy na to poświęcać?

Przede wszystkim regularność

Nie od dzisiaj wiemy, że Polacy mają problem z czytelnictwem. Z powodu tego zaniedbania przeczytanie jednej książki na miesiąc może wydawać się niemożliwe. Warto kształtować dobre nawyki jeszcze wtedy, kiedy dziecko jest małe. Eksperci zalecają, aby czytać naszym pociech 20 minut dziennie. Nie trzeba więcej. Ważna jest jednak regularność. Dzięki niej zarówno rodzice, jak i dzieci wyciągną z tego korzyści.

Zalety czytania

Książki dla dzieci niosą ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim uczą one koncentracji. Dzięki ciekawym historyjkom nasza pociecha może skupić się przez dłuższy moment. Co więcej, rozwinie przy tym swoją wyobraźnię. Warto, aby bajki dla dzieci były ilustrowane. Dzięki temu dziecko będzie miało punkt odniesienia do opowiadanej historii. Regularne czytanie to również skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie.

Z książek dziecko dowie się tego, jakie zwierzęta żyją na wsi, gdzie mieszkają lwy, a gdzie pingwiny. Zadawanie pytań i dociekliwość to tylko dowód na to, że bajki stymulują mózg. Nie można też zapominać o budowaniu więzi. Dziecko przez całe życie będzie pamiętać chwilę, które spędziło z rodzicami. Dobrze, aby były one w większości jak najbardziej wartościowe.

Jakie książki wybierać?

Na sam początek warto sięgać po pozycje, które są ogólne i dedykowane konkretnej grupie docelowej. Z czasem dziecko będzie samo wiedziało, co najbardziej je interesuje. Do ulubionych tytułów mogą więc należeć opowiadania o zwierzętach, przygody dwójki rodzeństwa, czy też opowieści biblijne dla dzieci. Warto też słuchać tego, co dziecko próbuje nam przekazać. Nie należy na siłę zmuszać je do lektur, które są nieciekawe i wywołują negatywne emocje. Takie działanie może zniechęcić dziecko do czytania, kiedy już dorośnie.

To, czego nauczymy dziecko, zostanie z nim jako nawyk i przyzwyczajenie. Dlatego też eksperci apelują, aby czytać naszym pociechom już od najmłodszych lat. Dzięki temu książki staną się naturalną częścią naszego dnia. My również możemy na tym skorzystać. Regularne czytanie naszym dzieciom może zachęcić i nas po sięgnięcie po wybraną lekturę dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.