Kierunki studiów

Czy warto studiować finanse i rachunkowość?

Wybór ścieżki studiów, który podejmuje każdy licealista, jest bardzo dużym wyzwaniem. W końcu to, na jakie studia się zdecydujemy, w dużej mierze determinuje to, w jakim obszarze będziemy się specjalizować oraz jaką ścieżkę zawodową obierzemy. Na rynku studiów wyższych z roku na rok możemy zaobserwować coraz większą liczbę kierunków, których nazwy brzmią atrakcyjnie, jednak nie gwarantują nam wykształcenia umożliwiającego szybkie zdobycie zatrudnienia. Ta sytuacja jednak nie dotyczy kierunku Finanse i Rachunkowość. Dla kogo ten kierunek możemy być atrakcyjnym rozwiązaniem? Czego nauczymy się podczas studiów na tym kierunku? Jakie perspektywy zawodowe czekają na nas po ukończeniu finansów i rachunkowości?

Kto może być zainteresowany studiowaniem na kierunku finanse i rachunkowość?

Studia na kierunku finanse i rachunkowość może być wyjątkowo atrakcyjną perspektywą dla wszystkich osób, które swoja przyszłość wiążą z branżą finansową. Ona natomiast nierozłącznie związana jest z matematyką. Jeśli więc nie mamy problemu takimi przedmiotami jak matematyka czy statystyka, z powodzeniem możemy zdecydować się na studiowanie finansów i rachunkowości. Warto mieć na uwadze, że studia te w dużej mierze opierają się na zgłębianiu tajników księgowości, ale też bankowości i ekonomii, dlatego warto upewnić się, że ten obszar nas interesuje.

Jaki zakres wiedzy i kompetencji jest pokrywany przez studia na kierunku finanse i rachunkowość?

Kierunek, jakim są finanse i rachunkowość pozwalają nam na zdobycie wiedzy  i kompetencji z szeroko pojętego zakresu ekonomii, finansów, bankowości i księgowości. W ramach tak szerokiego zakresu materiału najczęściej studenci mają możliwość wyboru węższej specjalizacji, w której chcieliby się wgłębić. W ramach przykładowych specjalizacji możemy wymienić takie jak:

• Specjalizacja podatkowa,
  • Specjalizacja bankowa
  • Specjalizacja analityka gospodarczego

Specjalizacja podatkowa pozwala nam na zwiększenie kompetencji z zakresu budowy sprawozdania finansowego, metod księgowości i obsługi przedsiębiorstw w ramach działań finansowych. Inną popularną specjalizacją jest bankowość, która przygotuje kandydata do pracy w takich branżach jak ubezpieczenia czy bankowość. W ramach tej specjalizacji student otrzyma kompleksową wiedzę na temat instrumentów finansowych, produktów bankowych oraz ich powiązań z całym rynkiem finansowym. Dla osób, które planują pracę analityczną, przygotowana jest specjalizacja analityki gospodarczej.

Co można robić po ukończeniu finansów i rachunkowości?

Finanse i rachunkowość to jeden z nielicznych kierunków, który realnie przygotowuje studenta do podjęcia pracy w branży finansowej, bankowej lub księgowej. Jest to więc największa zaleta tego kierunku, ale też powód, dla którego nie traci on na swojej popularności. Studenci mogą z powodzeniem poszukiwać pracy w biurach rachunkowych, firmach z zakresu doradztwa podatkowego, lub w firmie z dowolnej branży, gdzie wymagane są kompetencje z zakresu księgowości. To jednak nie wszystko. Przed absolwentem tego kierunku otwiera się również możliwość pracy w banku, firmie ubezpieczeniowej lub rozpoczęcie przygody z inwestycjami na rynkach finansowych.

Sprawdź przykładową ofertę studiów na https://www.wszib.edu.pl/studia/finanse-i-rachunkowosc/.