Kobieta na studiach podyplomowych siedzy przy biurku z kawą i robi notatki
Nauka

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na kontynuowanie edukacji, mimo że uzyskali już wyższe wykształcenie. Chęć inwestycji w siebie, rozwój zawodowy i osobisty sprawia, że wielu Polaków wybiera kursy lub studia podyplomowe. Te drugie można podjąć nie tylko po magisterce, ale także po licencjacie. Czy warto iść na studia podyplomowe?

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe jest to forma kształcenia skierowana do kandydatów, którzy uzyskali kwalifikacje przynajmniej pierwszego stopnia. Aby rozpocząć takowe studia, musisz posiadać dyplom studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich.
Czy ukończone przez Ciebie studia muszą być powiązane z wybranymi studiami podyplomowymi? Nie, nie ma wymogu, by kierunek z I albo II stopnia był powiązany z wybranym kierunkiem. Dzięki temu możesz podnieść swoje kompetencje zawodowe i zwiększyć wiedzę w dziedzinie, w której dopiero rozpoczynasz swoją karierę. To dobry wybór w sytuacji, w której chcesz przekwalifikować się zawodowo. Studia podyplomowe cieszą się w szczególności sporym zainteresowaniem w środowisku nauczycielskim – umożliwiają one nauczycielom zdobycie uprawnień potrzebnych do nauczania dodatkowych przedmiotów.

Dla kogo studia podyplomowe?

Już wiesz, że studia podyplomowe skierowane są do osób, które uzyskały dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia, w końcu to obowiązkowy wymóg dla przyszłego studenta. Nie wszyscy absolwenci studiów wyższych decydują się na to rozwiązanie. Co więc sprawia, że niektórzy tak ochoczo zapisują się na podyplomówkę, a inni nie? Do kogo skierowane są te studia?
Najczęściej ze studiów podyplomowych korzystają osoby, które stanęły na rozdrożu kariery zawodowej. Bardzo często chcą oni się przekwalifikować, ponieważ nie widzą już siebie w obecnym zawodzie. Dzięki tej formie kształcenia mogą oni w krótkim czasie zdobyć potrzebną wiedzę.
Kolejną grupą, która chętnie korzysta z tej możliwości, to bezrobotni, którzy ukończyli studia wyższe. Próbując dostosować się do aktualnego zapotrzebowania rynku pracy, mogą zapisać się na studia podyplomowe.
Tego rodzaju studia współgra również z koncepcją – dlatego też chętnie z niej korzystają menadżerowie, nauczyciele oraz pracownicy innych branż.

Jakie studia podyplomowe wybrać?

To, jaki kierunek wybierzesz, zależy od Twojej motywacji oraz powodu, dla którego chcesz zapisać się na studia podyplomowe. Jeśli pracujesz w branży, z którą wiążesz swoją przyszłość, to postawisz na studia powiązane z Twoją obecną karierą. Inną opcją jest wybranie kierunku, na który jest spore zapotrzebowanie – to dobra opcja dla tych, którzy szukają miejsca na rynku pracy.
Kiedy wybierzesz kierunek, musisz zastanowić się, na którą uczelnię złożyć papiery. Gdy już przygotujesz listę uczelni wyższych, które mają w swojej ofercie interesujące Cię studia podyplomowe, sprawdź, jaką opinię ma dana placówka. Pamiętaj, że renomowane uczelnie zazwyczaj stawiają na doświadczoną kadrę oraz mają też większe doświadczenie, a to przekłada się na wyższy poziom zajęć.

Dofinansowanie do studiów podyplomowych

Czesne za studia potrafią być sporym obciążeniem dla portfela, w szczególności ich opłacenie może być problematyczne dla bezrobotnych, którzy traktują podyplomówkę jako szansę na powrót na rynek pracy. Na szczęście, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie do studiów podyplomowych z Urzędu Pracy, uzyskując w ten sposób nawet do 100% zwrotu kosztów.
Ile konkretnie wynosi dofinansowanie? Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, dotacja może pokryć nawet do 100% kosztów, przy czym jej górny limit to 300% średniego wynagrodzenia. Co więcej, w czasie trwania studiów podyplomowych możesz także otrzymywać stypendium wynoszące 20% obowiązującego zasiłku dla bezrobotnych.

Dla pracujących

Dofinansowanie z Urzędu Pracy skierowane jest do osób bezrobotnych, ale nie oznacza to, że wraz z zatrudnieniem tracisz stypendium. Osobie, której zostało przyznane dofinansowane studiów podyplomowych i która w trakcie ich trwania podejmie pracę albo rozpocznie działalność gospodarczą, świadczenie nie jest zabierane. Może z niego korzystać, tak samo jak może pobierać stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.
Pamiętaj, że otrzymując dofinansowanie, jesteś zobowiązany do powiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu studiów, ich kontynuowaniu oraz ukończeniu. Umowa zobowiązuje Cię również do przedstawienia dyplomu ukończenia studiów podyplomowych.

Dla bezrobotnych

Dofinansowanie studiów podyplomowych z Urzędu Pracy skierowane jest do osób bezrobotnych w celu zwiększenia ich szansy na rynku pracy. Niezależnie od tego, czy w trakcie trwania studiów uda Ci się znaleźć pracę, czy nie, obowiązują Cię te same zasady. To oznacza, że jesteś zobowiązany do powiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu studiów, ich kontynuowaniu oraz ukończeniu. Musisz także przełożyć dyplom w celu udokumentowania ukończenia studiów podyplomowych. Dowiedz się więcej, jak wygląda dofinansowanie do studiów podyplomowych z Urzędu Pracy https://jakiwniosek.pl/wnioski/edukacja/dofinansowanie-studiow-podyplomowych-z-urzedu-pracy
Studia podyplomowe to doskonała szansa na to, aby zwiększyć swoje umiejętności lub przekwalifikować się w krótkim czasie. To także sygnał dla przyszłych pracodawców, że kandydat inwestycje w siebie i chce nadal się rozwijać, mimo że działa już w branży. Warto więc zapisać się na te studia, tym bardziej że dla osób bezrobotnych Urząd Pracy przewiduje spore dofinansowanie.