mapa
Kultura

Czy Polacy tak bardzo różnią się od Niemców? Jak na obczyźnie żyje się naszym rodakom?

Chyba każdy z nas słyszał ostentacyjne podkreślanie różnic pomiędzy narodem polskim i niemieckim. Bliskie sąsiedztwo obu państw rzeczywiście przysporzyło historycznych wydarzeń, które mogą sprawiać, że nie do końca za sobą przepadamy. Jednak czy naprawdę mamy ze sobą niewiele wspólnego?

Czego się dowiesz z tego wpisu?

  • O różnicach polsko-niemieckich, czyli dlaczego w tej międzynarodowej sprawie wszystko robimy na śmierć i życie?
  • Czy Niemcy to „łatwy” kraj do życia?
  • Polacy w Niemczech – jak im się mieszka?

Kilka słów na początek

My zajadamy się ogórkami kiszonymi, Niemcy nie uznają ich wcale. Dla nas picie piwa podczas spaceru z dzieckiem to przedsionek patologii, w Niemczech obraz powszechnie spotykany. My słyniemy z mocnych głów, charakterów i pomysłowości, Niemcy natomiast z porządku i organizacji. To tylko kilka przykładów tego, jak przez dziesięciolecia rosły fakty i mity na temat różnic pomiędzy narodem polskim i niemieckim. Najprawdopodobniej jednak początek tych rozważań leży zupełnie gdzie indziej. Spróbujemy do niego dotrzeć.

O różnicach polsko-niemieckich, czyli dlaczego w tej międzynarodowej sprawie wszystko robimy na śmierć i życie?

Chcemy czy nie – z Niemcami łączą nas całe lata wspólnej historii. Rzadko jednak „wspólna” historia oznaczała partnerstwo i współpracę, jak ma to miejsce obecnie. Wszak to Prusy były jednym z zaborców Polski przez kilkanaście dziesięcioleci, a późniejsze Niemcy dwukrotnie stanęły po przeciwnej linii frontu w największych konfliktach zbrojnych świata. Być może to właśnie zakres krzywd, których doznaliśmy ze strony zachodniego sąsiada sprawia, że dzisiaj każda sprawa, którą z Niemcami mamy „wspólną”, jest tak naprawdę walką niemal na śmierć i życie.

Wystarczy wziąć za przykład piłkę nożną, by zrozumieć powagę sytuacji. Przegrana z Francją, Włochami czy Irlandią jest bolesna, ale do przełknięcia. Zwycięstwo smakuje dobrze, ale nie najlepiej. W przypadku gry z Niemcami porażka oznacza żałobę narodową, zwycięstwo (niestety dotychczas jedyne) to rozkoszna radość przechodząca falami przez całe ciało na każde wspomnienie. Sama gra to prawie bitwa pod Grunwaldem. Zapewne niejeden polsko-niemiecki pojedynek – już niezależnie od dyscypliny sportu – okupiony jest kępkami wyrwanych włosów, soczystymi przekleństwami i kciukami zaciśniętymi do zdrętwienia palców.

Czasem jednak trudno się dziwić. Polacy – choć nie wyglądają – są pamiętliwym narodem. A z pamięci wynika, że to my stanęliśmy po zwycięskiej stronie II wojny światowej, a po kilkudziesięciu latach pod rządami Związku Radzieckiego byliśmy krajem dalece bardziej zacofanym niż przegrane Niemcy. Warto jednak pamiętać, że ten czas minął. Od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej jesteśmy z Niemcami bliżej niż kiedykolwiek.

niemieckie słowa

 

niemieckie dokumenty

Czy Niemcy to „łatwy” kraj do życia?

„Ordnung muss sein” – to zdanie zna każdy Niemiec i każdy Polak, który w Niemczech mieszka. Oznacza mniej więcej: „porządek musi być”. Rzeczywiście tak jest w większości niemieckich landów. Ponad wiele spraw stawia się tu przejrzystość, poukładanie, porządek i organizację. Jednak czy Polakom jest tak daleko do tej zasady? Coraz częściej można zaobserwować, że nie. Również cenimy sobie przejrzyste ścieżki urzędowe, porządek związany z ochroną zdrowia, funkcjonowanie w jasno określonych zasadach. Jedyne, co nas różni to fakt, że Niemcom ustalanie tych zasad wychodzi jednak odrobinę lepiej…

żółta tablica z niemieckim napisem

Jeśli planujemy wyjazd do Niemiec, to niewątpliwie przyjdzie nam przyzwyczaić się do nowych społecznych zasad, jeśli takie zastaniemy na miejscu. Warto jednak pamiętać, że wiele rzeczy z codziennego funkcjonowania jest zupełnie powtarzalnych. Możemy czekać kilka godzin w kolejce na izbę przyjęć, spotkać się z urzędowymi absurdami lub zetknąć z prawem, które czasem wydaje się być jeszcze mniej klarowne niż w Polsce.
Zdarzają się także różnice. Ciężko w Niemczech o taką gościnność, jaką oferuje Polska. Możemy się również zetknąć z nieco protekcjonalnym traktowaniem ze strony Niemiec – kraju dość mocno doświadczonego kryzysem migracyjnym na świecie.

Polacy w Niemczech – jak im się żyje?

Warto tu wspomnieć przede wszystkim o tym, że Polacy w Niemczech są narodem szanowanym. Cieszymy się lepszą opinią niż Południowcy i przedstawiciele krajów arabskich. Zazwyczaj docenia się tu naszą pracę i odpowiednio ją wynagradza.

W Niemczech – głównie dzięki mediom społecznościowym – powstaje również bardzo dużo lokalnych grup mniejszościowych. Polacy na obczyźnie bardzo chętnie się wspierają, pomagają sobie, doradzają. Zdarza się również i tak, że spotykają się i nawiązują przyjaźnie.

Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, że w Niemczech żyje się lepiej niż w Polsce. Mieszkańcy zachodniego kraju często zwracają uwagę na stabilniejszą sytuację polityczną, wyższe wynagrodzenia, bardziej przejrzyste warunki życia. Tęsknią jednak za polską kuchnią czy gościnnością. Nie sposób jednak nie zauważyć, że – mimo wielu różnic – Niemcy to kulturowo jeden z najbardziej zbliżonych do Polski krajów.

Na przejazdy do Niemiec zaprasza firma Beata bus www.beatabus.pl