tablica korkowa na której są kartki
Nauka

Czy nauka języka jest trudniejsza z wiekiem?

Nauka nowego języka to fascynujące wyzwanie, dzięki któremu mamy szansę nie tylko poszerzyć horyzonty, stymulować mózg, ale również spełnić swoje marzenia związane np. z zagranicznym wyjazdem. Obecnie wiele osób decyduje się na zmianę branży lub postanawia otworzyć własną działalność. W obu przypadkach może okazać się, że konieczna jest znajomość języka, którego naukę przez długi czas odkładaliśmy na bok. Angielski dla dorosłych cieszy się ogromną popularnością nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Czy nauka w starszym wieku faktycznie przychodzi trudniej? W jaki sposób można lepiej przygotować się do kursu?

Angielski dla dorosłych – czy można skutecznie opanować język w starszym wieku?

Jednym ze szkodliwych przekonań, które niestety przyjęło się na szeroką skalę jest to, że osoby starsze nie są w stanie nauczyć się nowego języka na przyzwoitym poziomie. Jest to oczywiście błędne podejście. Jakie są fakty? Osoby, które od wielu lat nie uczyły się niczego nowego, potrzebują czasu, wejścia w rytm nauki i opanowania nawyku związanego np. z codziennym słuchaniem, czytaniem i mówieniem w konkretnym języku. Z drugiej strony dorośli mają znacznie większą motywację do nauki w porównaniu do dzieci, nastolatków, a nawet 20-latków. Na ich korzyść przemawia także doświadczenie zdobyte podczas wszystkich lat edukacji. Co za tym idzie, angielski dla dorosłych jest świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku.

Co może utrudniać naukę?

Jednym z czynników wpływających na trudności z nauką nowego języka jest zmniejszenie pojemności pamięci. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które zaczyna stopniowo pojawiać się w okolicach 40 roku życia. Oczywiście każda osoba ma szansę wpłynąć na jego opóźnienie, m.in. poprzez stymulowanie mózgu i dostarczanie mu nowych bodźców, np. dzięki zapisaniu się na angielski dla dorosłych. Korzyści płynące z takiego działania są ogromne i wiążą się przede wszystkim z możliwością uniknięcia problemu demencji w późniejszym wieku.

Podsumowując – nauka języka w starszym wieku wymaga większej determinacji i motywacji, jednak wiele osób już na starcie wyróżnia się takim podejściem. Część informacji może być przetwarzana wolniej, jednak jest to w dużej mierze uzależnione od naszego dotychczasowego stylu życia i tego jak często uczyliśmy się nowych rzeczy. Choć trudności mogą wystąpić, zapał do działania i szczera chęć nauczenia się języka są wystarczające, aby sobie z nimi poradzić.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Centrum Językowe Poligloci – angielski dla dorosłych Poznań.