żywica poliuretanowa
Dom i Rodzina

Co żywica poliuretanowa ma wspólnego z posadzką, która wytrzyma dekadę?

Trwałość jest jednym z najważniejszych przedmiotów do użytku domowego i nie tylko, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie. Czy lepiej kupić solidny stół czy taki, który nie wytrzyma do kolejnych Świąt? A szafki? Te tańsze mogą przestać się domykać wcześniej niż myślimy, wcale nie ze względu na to, że są przepełnione. A przecież to nie są elementy wystroju, z których korzystamy najczęściej. Bo przecież jest jeszcze podłoga!

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, kiedy myślimy o posadzkach, jest pewnie związana z ostatnim pomieszczeniem, w jakim byliśmy albo z pomieszczeniem, w którym bywamy najczęściej. Zazwyczaj powiemy o jakimś drewnopochodnym materiale, może o jakimś rodzaju płytek czy innego rodzaju paneli. Dopiero “wychodząc” myślami z lokali mieszkalnych przypomnimy sobie surowe podłogi w garażach czy błyszczące powierzchnie w centrach handlowych. I tu właśnie pojawia się temat żywicy syntetycznej, czyli materiału, z którego można uzyskać naprawdę wytrzymałe i proste w utrzymaniu posadzki, które dzięki możliwościom dostosowania w kwestiach wizualnych nadadzą się również do mieszkań. Żywica poliuretanowa i epoksydowa różnią się pewnymi niuansami, jednak jeśli myślimy o trwałej posadzce na balkon, taras, do kuchni czy do przestronnego, widnego salonu, to żywica poliuretanowa powinna nas zainteresować.

Żywica poliuretanowa – najważniejsze właściwości

Nie ulega wątpliwości, że podłoga jest najmocniej eksploatowaną częścią każdego pomieszczenia. Niezależnie czy chodzi po niej jedna osoba czy cała rodzina, klienci lokalu usługowego czy może jeżdżą po niej samochody, kiedy mamy do czynienia z posadzką w garażu.

  • Żywica poliuretanowa to materiał, którego właściwości czynią posadzkę z niego wykonaną bardzo elastyczną, dzięki czemu może pochłaniać część uderzenia w momencie zagrożenia uszkodzeniem mechanicznym. Ciężki przedmiot spadł z dużej wysokości? Nie ma się czym przejmować – nie zostanie nawet rysa.
  • Posadzki z żywicy poliuretanowej są również odporne na wszelkie kwasy organiczne, dlatego znajdują zastosowanie w mleczarniach, zakładach produkcji sera i innego rodzaju halach przetwórczych. To sprawia, że świetnie nadają się do kuchni.
  • Do tego odporne są na promienie UV, dzięki czemu sprawdzają się na zewnątrz i w widnych pomieszczeniach.
  • Jeszcze co do tej obecności na dworze, to posadzki tego rodzaju są odporne na niskie i wysokie temperatury, więc żadna pora roku im nie zagrozi.
  • Są również antyelektrostatyczne, czyli nie przyciągają kurzu, sierści zwierzęcej czy pyłków. Są niepalne i wodoodporne, a dzięki bezspoinowej strukturze nie przepuszczają wilgoci.
  • Do tego dochodzi oczywiście kwestia wykończenia, bowiem posadzki żywiczne mogą być antypoślizgowe, wzmocnione kruszywem, bezbarwne, w jednolitym kolorze lub w ich mieszance. Mogą być błyszczące bądź matowe.

Żywica poliuretanowa a epoksydowa

Posadzki z żywicy epoksydowej również są wytrzymałe, jednak są mniej elastyczne, jak również nie posiadają odporności na promienie UV. Reszta właściwości w zupełności jednak wystarczy, by taką posadzkę zainstalować w przydomowym garażu czy w kotłowni. Zasadniczo rzecz ujmując zarówno posadzki z żywicy poliuretanowej jak i epoksydowej, jeśli położone poprawnie, bez problemu wytrzymają nawet dekadę! Co szczególnie istotne, kiedy już pojawią się jakieś rysy bądź ubytki innego rodzaju, to wystarczy nanieść nową, wierzchnią warstwę żywicy – nie ma potrzeby zrywania posadzki i montowania jej od nowa. Na tle konkurencyjnych rozwiązań są to opłacalne opcje, a ich cena zależy głównie od jakości samej żywicy (polska firma Techniart jest liderem w zakresie ich produkcji, więc warto zapoznać się z jej ofertą), jak również metraż do zagospodarowania, no i sama robocizna – posadzkę z żywicy można wykonać samemu!