Sorbety w BHP
Technologia

Co to są sorbenty? Poznaj ich zastosowanie w systemach bezpieczeństwa!

Szybka reakcja na ryzykowne wydarzenia, szczególnie w zakładach produkcyjnych, może być kluczowa dla zdrowia i życia pracowników. Dlatego też warto odpowiednio się zabezpieczyć. Do istotnych produktów z grupy BHP, pozwalających odpowiednio zareagować na wycieki należą tzw. sorbenty.

Są to produkty przemysłowe, które absorbują wycieki substancji, w tym związków niebezpiecznych. Dziś przybliżymy wam rodzaje sorbentów wraz z krótką charakterystyką, która pozwoli wam odpowiednio dobrać sorbenty do odpowiedniego rodzaju wycieków.

Rodzaje sorbentów

Jeśli zastanawiacie się, jak działają sorbenty, to można to łatwo wytłumaczyć za pomocą prostego przykładu. Plama wody na stole oraz sucha gąbka. Zbliżenie gąbki o właściwościach adsorpcyjnych do wody powoduje jej pochłonięcie przez porowatą strukturę z tworzywa sztucznego. Właśnie tak w dużym uproszczeniu działają sorbenty. Ich zadaniem jest szybkie zneutralizowanie wycieku poprzez jego wchłonięcie. Sorbent nie może wchodzić w reakcję z pochłanianą cieczą, nie może też powodować ryzyka dla zdrowia lub życia pracownika. A zatem na pytanie, co to jest sorbent, można odpowiedzieć po prostu, że to bezpieczny, mocno chłonny materiał, przeznaczony do odseparowania, unieszkodliwienia i pochłonięcia wycieku.

Sorbet podczas zastosowania

Wyróżniamy trzy rodzaje sorbentów. Pierwszym z nich są sorbenty sypkie. Na rynku znajdziecie je w postaci granulatu. Mogą to być zarówno sorbenty polimerowe, czyli wykonane z tworzyw sztucznych o dużej powierzchni sorpcyjnej, jak i sorbenty naturalne, jak np. kawałki kory drzewnej. Sorbenty sypkie łatwo się utylizuje. Są one często stosowane w straży pożarnej do zbierania wycieków na ulicach. Wtedy sorbent to zwykły piasek.

Na rynku natkniemy się także na tzw. maty sorpcyjne. Ich powierzchnia pokrywa cały wyciek i wchłania go. Sorbenty maty są często stosowane w przypadku ryzyka wycieków substancji niebezpiecznych, np. cieczy ropopochodnych. Maty sorpcyjne to skuteczne zabezpieczenie przed wniknięciem szkodliwej substancji do podłoża. Są łatwe w przechowywaniu i w zastosowaniu.

Ostatni rodzaj sorbentu to rękawy sorpcyjne. Pozwalają zamknąć wyciek w strefie, są bardzo użyteczne na halach produkcyjnych, w laboratoriach, a także zapobiegają rozprzestrzenianiu się wycieków w zbiornikach. Rękawy sorpcyjne mają olbrzymią powierzchnię chłonną. To sprawdzone i bardzo efektywne sorbenty. W zależności od zapotrzebowania, możemy znaleźć sorbenty hydrofilowy lub hydrofobowy, przeznaczony do wycieków na bazie wody lub mocno rozcieńczonych, lub przeznaczony typowo do substancji oleistych.

Sorbent: gdzie kupić?

Sorbenty to typowe artykuły BHP. Sorbenty naturalne możemy zakupić w wielu sklepach budowlano-ogrodowych, bardziej specjalistyczne sorbenty lepiej nabywać zaś w sklepach BHP lub z artykułami przemysłowymi. Wśród polskich dystrybutorów warto wyróżnić markę EKOTU – mają doskonałe ceny i bardzo duży wybór, jak również solidne zaplecze techniczne, dzięki któremu efektywnie dobierzecie sorbent do potrzeb zabezpieczenia zakładu produkcyjnego.