Cis pośredni Hicksii
Dom i Rodzina

Cis pośredni Hicksii – uprawa, pielęgnacja, sadzenie

Chcesz aby w Twoim ogrodzie znalazł się cis pośredni Hicksii? Przed jego zakupem zapoznaj się jak powinno się go sadzić oraz pielęgnować

Cisy to krzewy, które charakteryzują się stosunkowo łatwą i wdzięczną uprawą, dzięki czemu są bardzo popularne i często stosowane w ogrodach przez wielu hodowców. Zdecydowanie najpopularniejszą odmianą jest cis pośredni hicksii. Jak konkretnie powinna przebiegać jego uprawa, pielęgnacja i sadzenie?

Jak poprawnie uprawiać cis pośredni hicksii?

Uprawa tej odmiany cisu nie należy do zbyt wymagających czynności. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to aby zakupione sadzonki cisu sadzone były w glebie o odpowiedniej wilgotności, lecz także charakteryzujące się właściwą żyznością i przepuszczalnością. Dobrze też pamiętać o odpowiedniej zawartości wapienia, ponieważ cis pośredni hicksii jest bardzo wapieniolubny.

O ile na odczyn pH cis jest bardzo tolerancyjny, to jednak pamiętać trzeba, aby nie sądzić go w glebach podmokłych, ani zbyt suchych. Jeśli natomiast chodzi o poziom nasłonecznienia, to doskonale poradzi sobie zarówno w bardzo nasłonecznionym miejscu, jak i w tym nieco zacienionym.

Jak sadzić?

Jak widać cis hicksii, nie jest zbyt wymagającą rośliną, to jednak nie oznacza to, że można go posadzić bez żadnego przygotowania. Żeby uzyskać maksymalnie najlepsze efekty hodowli, powinno się podczas sadzenia pamiętać o kilku ważnych szczegółach, które na pewno będą miały ogromny wpływ na efekt rośnięcia sadzonek.

Przede wszystkim pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu gleby w postaci oczyszczenia jej z chwastów i innych niepotrzebnych roślin, które konkurowałyby z cisem o dostęp do światła i minerałów z gleby. Następnie należy wykonać dołek o głębokości około 40 centymetrów i średnicy około 30 centymetrów. Ważne jest to, aby kolejne rośliny oddalone od siebie były nawet o 50-60 centymetrów.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja?

Rzecz jasna po posadzeniu nie można cisu pozostawić samego sobie. Wymaga on okresowej pielęgnacji, aby rósł maksymalnie efektywnie. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście przycinanie, które wpływa na wygląd, ale też i na to, jak dana roślina rośnie.

Przycinanie powinno się realizować najlepiej wczesną wiosną, gdy nie pojawiły się jeszcze nowe, młode igły. Jeśli przegapi się ten termin, można jeszcze dokonać przycięcia w końcówce lata. Najlepiej około końca sierpnia, początku września.