boswellia
Rozwój

Boswellia Serrata – poznaj moc drzewa

Alternatywna nazwa dla Boswellii to kadzidłowiec, to nietypowe drzewo pomaga między innymi w leczeniu depresji oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Sprawdza się także w kosmetyce: ma pozytywny wpływ na elastyczność skóry oraz hamuje ilość wydzielanego sebum. Sprawdź, co jeszcze może dla Ciebie zrobić.

Boswellia – charakterystyka i pochodzenie 

To egzotyczne drzewo średniej wielkości, które występuje na terenie Afryki oraz Azji. Cenione za właściwości lecznicze oraz zapachowe. Drzewo wytwarza żywicę z której pozyskuje się olibanum- ziarenkowatą masę o żółtobrązowym kolorze, która jest stosowana w kadzidłach. Na niezwykłe właściwości lecznicze tego kadzidłowca uwagę człowieka zwróciły słonie. Boswellia to przysmak tych długowiecznych zwierząt, które chętnie sięgają po nią w formie przekąski i przy okazji właśnie w ten sposób dbają o stawy. Badania w XX wieku doprowadziły do odkrycia substancji aktywnych, które nazywamy kwasami boswelinowymi, są one odpowiedzialne za liczne działania prozdrowotne:

Boswellia – działanie prozdrowotne, kiedy może pomóc? 

  • Wzmocnienie stawów oraz kości– preparaty z żywicą kadzidłowca wzmacniają tkankę kostną i stawową. Co więcej stymulują ich regenerację i odbudowę. Żywicę stosuje się też przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz obrzękach.
  • Wsparcie przy astmie i nawracającym zapaleniu oskrzeli. Preparaty na bazie kadzidłowca redukują objawy o podłożu astmatycznym takie jak: duszności czy rzężenie w płucach. Regularne ich stosowanie może nawet przyczynić się zmniejszenia częstotliwości ataków. Ta niezwykła roślina znana jest także z łagodzenia stanów zapalnych i obrzęków zatok i oskrzeli.
  • Poprawa trawienia– Boswellia to skuteczne remedium na biegunkę, co więcej chroni i reguluje pracę wątroby. Kadzidłowiec może być też odpowiedzią na dolegliwości takie jak wrzody jelita grubego oraz jelito drażliwe.
  • Działanie wzmacniające w okresie jesienno-zimowym. Suplementy na bazie Boswelli stymulują układ immunologiczny. Co przekłada się na skutecznie wsparcie organizmu w okresie zwiększonego ryzyka przeziębienia oraz zachorowania na grypę.
  • Lepsza kondycja skóry– Boswellia redukuje wydzielanie sebum, polecana jest zwłaszcza do cery tłustej. Co więcej zwiększa elastyczność i redukuje zmarszczki. Ekstrakty z kadzidłowca stosuje się także przy leczeniu łuszczycy oraz stanów grzybiczych paznokci. To także skuteczne remedium na zaczerwienienia.
  • Boswellia wykazuje także działanie antynowotworowe, pod jej wpływem komórki nowotworowe szybciej obumierają, co przekłada się na cofanie zmian. Najlepsze efekty zanotowano w przypadku chorób takich jak białaczka, rak jelita grubego oraz guz mózgu. Roślina ta wpływa na zmniejszenie obrzęków w tym rejonie.

Boswellia – przeciwwskazania, kto nie powinien jej stosować?

Chociaż jest to preparat pochodzenia naturalnego nie zawsze można go stosować w sposób bezpieczny. Boswelli powinny unikać kobiety w ciąży lub te, które mają bardzo nieregularne oraz obfite miesiączki. Nie powinny jej także stosować osoby, które cierpią z powodu choroby płuc lub nerek. Żywica może także wywołać biegunkę, nudności oraz problemy natury jelitowo-żołądkowej. Preparatów na jej bazie nie powinno się też stosować w przypadku zażywania aspiryny lub ibuprofenu.