Osoby siedza na bezpłatnym szkoleniu
Rozwój

Bezpłatne szkolenia – gdzie ich szukać?

Szkolenia i kursy zawodowe stanowią świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy. Obecnie wiele kursów i szkoleń jest dostępnych całkowicie za darmo, a po ich ukończeniu uzyskuje się oficjalny certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności.

Bezpłatne szkolenia w Lublinie finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny

Bezpłatne szkolenia w Lublinie finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny cieszą się największa popularnością wśród mieszkańców miasta. Realizowane są często w niezależnych ośrodkach szkoleniowych zapewniających odpowiednie materiały i kadrę szkoleniową.

Z oferty szkoleń finansowanych przez EFS mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne jak i aktywne zawodowo. Do uczestnictwa w darmowych kursach zachęcani są szczególnie osoby w wieku 15-29 lat, które pozostają nieaktywne zawodowo z powodu braku odpowiednich kompetencji zawodowych.

Bezpłatne szkolenia z założenia mają pomóc również w aktywizacji kobiet i seniorów pragnących uzupełnić swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Ponadto tego typu zajęcia mogą być bardzo przydatne dla przedsiębiorców, a zwłaszcza właścicieli małych firm, które muszą nieustannie dopasowywać się do trendów i wymagań rynku.

Bezpłatne szkolenia na stronach internetowych

W Internecie można znaleźć szeroką ofertę bezpłatnych kursów zawodowych dla osób w każdym wieku. Najczęściej są one dofinansowywane ze środków europejskich, Funduszu Pracy lub innych funduszu przeznaczonych na aktywizację zawodową. Szkolenia przez Internet otwierają nowe możliwości zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami, dla których dojazd na zajęcia stacjonarne mógłby być uciążliwy.

Niekiedy pracodawcy sami chętnie poszukują kursów dla pracowników, ale jeżeli nie możesz liczyć na taki obrót spraw, warto samodzielnie zainteresować się dostępną ofertą. Udział w bezpłatnych szkoleniach umożliwi Ci podniesienie swoich kwalifikacji  i kompetencji zawodowych a także wpłynie pozytywnie na Twoją samoocenę i pewność siebie.

Szkolenia z urzędu pracy

Powiatowe urzędy pracy organizują liczne szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Dzięki uczestniczeniu w szkoleniu, uczestnicy mogą nabyć podstawowa wiedzę, na temat tego, jak poprawnie napisać CV, a także rozwinąć swoje umiejętności zawodowe, rozwinąć swoje kompetencje, a nawet przygotować się do założenia własnej działalności.

Szkolenia te finansowane są najczęściej z rezerwy funduszy Ministra Rodziny, Ministra Pracy i Polityki Społecznej lub Funduszu Pracy. Realizacją przedsięwzięcia zajmują się instytucje szkoleniowe.