Posiadając domowe akwarium warto zapoznać się z zasadami żywienia ryb
Dom i Rodzina

Akwarystyka słodkowodna – żywienie ryb

Decydując się na posiadanie akwarium domowego, należy zadbać o to, aby ryby w nim mieszkające były w dobrej kondycji i nie chorowały. Dlatego tak ważne jest, by to czym karmimy ryby tworzyło zbilansowaną i urozmaiconą dietę. Najlepszy dla ryb byłby pokarm naturalnego pochodzenia, jednak coraz większa ilość hodowców decyduje się na sztuczną karmę, ponieważ jest ona wygodniejsza w użyciu i eliminuje ryzyko wprowadzenia do zbiornika wraz z jedzeniem patogenów.

Jak wybrać pokarm dla ryb?

Na rynku widnieje coraz większa ilość producentów sprzedających pokarm dla ryb akwariowych, które różnią się składem, formą, ceną. Skąd wiedzieć jaki wybrać i jaki będzie spełniał wszystkie potrzeby? Większość ryb hodowanych w akwariach jest bardzo wyczulona na niedobory składników odżywczych, co może powodować u nich wiele schorzeń, a nawet śmierć. Decydując się na karmienie ryb suchą karmą najlepiej zdecydować się na zakup znanych firm, które gwarantują jakość użytych surowców. Wpływ na jakość karmy mają także procesy technologiczne jakim poddawany jest pokarm. Duża część znanych producentów na stronach internetowych sklepów akwarystycznych daje informacje na temat metod obróbki, które zachowują jak największą ilość witamin i minerałów w pokarmie. Często decydując się na pokarm nieznanej firmy, który teoretycznie ma taki sam skład jak pokarm tej lepszej firmy, okazuje się, że jest jałową papką, która nie dostarczy nawet trochę odżywczych składników podopiecznym z akwarium.

To jaki pokarm będzie najbardziej odpowiedni dla ryb znajdujących się w akwarium zależy od szerokości rozwarcia otworu gębowego, wielkości osobnika, a przede wszystkim od potrzeb konkretnego gatunku. Dieta dla ryb roślinożernych powinna składać się w 70% z produktów roślinny, a produkty wysokobiałkowe nie powinny przekraczać około 10%. Dla ryb mięsożernych te proporcje powinny być mniej więcej odwrotne, tzn. minimum 60% pokarmu powinny stanowić produkty wysokobiałkowe, a produkty roślinne lub zwierzęce, bogate w chitynę nie powinny przekraczać 30%. Istnieją też gatunki określane jako wszystkożerne – ich żywienie wygląda jeszcze inaczej, dlatego dobrze jest wybrać odpowiedni sklep akwarystyczny i przed wybraniem się do niego przestudiować jakie są potrzeby żywieniowe gatunku jaki hodujemy.

Podstawowe składniki odżywcze w pokarmie ryb

Tak jak wszystkie inne istoty żywe, ryby potrzebują do życia białka, węglowodanów i tłuszczy. W zależności od gatunku, składniki te powinny występować w różnych proporcjach.

  • Białko – to bardzo istotny składnik w diecie odpowiadający za budowę mięśni i szkielet ryb. Większość gotowych pokarmów dla ryb nie spełnia potrzeb mięsożernych ryb, ponieważ ilość białka w nich zawarta wynosi ok 40-50%, z tego względu dietę takich gatunków należy wzbogacać o żywy lub mrożony pokarm zwierzęcy. Istotne jest także pochodzenie białka, może być roślinne lub zwierzęce. Ważne jest aby roślinożercom nie podawać białka zwierzęcego, ponieważ powoduje ono problem z wydalaniem, a mięsożercom białka roślinnego, bo jest źle przyswajalne. Źródłami białka zwierzęcego są: ryby, skorupiaki, mięczaki i jaja. Źródłami białka roślinnego są: rośliny strączkowe i zboża, choć producenci rzadko wskazują konkretne składniki i w składzie opisują to jako „roślinne ekstrakty białkowe”
  • Tłuszcze – jest to istotny element diety, ponieważ tłuszcz pomaga w przyswajaniu wielu witamin i daje rybom energię. Jego zawartość w diecie nie powinna przekraczać 10%, a dla niektórych gatunków nawet 5%. Ich nadmierna ilość może spowodować otłuszczenie narządów wewnętrznych i doprowadzić do problemów przewodu pokarmowego. Jakość tłuszczy zależy od nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie Omega-3 i Omega- 6, które podnoszą ogólną odporność organizmu. Źródłami tłuszczy w dobrych karmach są skorupiaki, tran, jaja, mięczaki i ryby. Unikać należy karm, w których podawany jest tłuszcz wieprzowy oraz wołowy opisany w składzie jako „tłuszcz pochodzenia zwierzęcego”. Znacznie lepsze będą karmy posiadające w składzie tłuszcz pochodzenia roślinnego, np. olej rzepakowy lub sojowy. Unikać należy ciężkiego i niedobrego tłuszczu palmowego.
  • Węglowodany – dostarczają rybom energii, jednak ich nadmiar powoduje, że odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej. Źródłem węglowodanów zazwyczaj są różnego rodzaju zboża oraz warzywa, takie jak: marchew, pietruszka, groszek i papryka. Im więcej szlachetnych węglowodanów tym lepsza jest karma. Szlachetne węglowodany to m.in. warzywa, otręby, kiełki i zarodki zbożowe. Jeśli w składzie pojawi się tylko informacja o produktach zbożowych lub występuje w nim mąka, znaczy to, że użyto zwykłego zapychacza.