Mężczyzna który lezy i myśli, że wszystko traci sens
Dom i Rodzina

6 oznak, że Twoje życie traci sens

Życie zwykle traktujemy jako cenny dar. I nic w tym dziwnego, bo tak właśnie jest. Niejednokrotnie radość przynoszą nam drobiazgi lub nieoczekiwane sytuacje. Z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień, pełni nadziei na lepsze jutro. Budzimy się wypoczęci i pełni werwy, by z zapałem zabrać się do codziennych obowiązków. Jednak czy wszyscy? Zapewne nie każdy z nas, może obudzić się z nową witalnością i energią na następny dzień. Wówczas, czujemy przygnębienie, a nawet strach przez tym, co nas czeka.  Są to bardzo niepokojące objawy, których nie powinniśmy bagatelizować, gdyż wskazują one na rozwój jednej z popularnych chorób cywilizacyjnych – mowa oczywiście o depresji. Osoby nią dotknięte, zwykły mówić: moje życie straciło sens!, moje życie nie ma sensu! Dziś przedstawimy i omówimy 6 oznak tego gdy uważamy, że moje życie straciło sens!

1. Topienie smutków w alkoholu, myśląc że życie straciło sens

Zacznijmy od tego, że każdemu zdarza się wyjść z przyjaciółmi do klubu, czy na drinka i rano obudzić się na niezbyt przyjemnym kacu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli zdarza się to sporadycznie. Jednak kiedy życie traci sens? Otóż, wypad z przyjaciółmi na miasto, zwykle jest przeżyciem pozytywnym, nawet odczuwając jego skutki następnego poranka. Mimo to, budząc się rano w dalszym ciągu nie czujemy radości, szczęścia czy satysfakcji, a zamiast tego, zastanawiamy się dlaczego moje życie nie ma sensu?

Mimo wspaniałych przeżyć, nadal czujemy udręczenie egzystencją. Gdy życie traci sens postanawiamy po raz kolejny sięgnąć po alkohol. Dzięki niemu, wydaje nam się, że zapomnimy i zażegnamy swoje smutki. Powtarzamy to kolejny i kolejny raz, myśląc, że życie straciło sens, a alkohol, stanowi rozwiązanie tego problemu. Niestety, kiedy życie traci sens, alkohol jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Nie tylko może pogorszyć nastrój, a dodatkowo nie wskaże nam światła w tunelu, na które tak bardzo czekamy. Nie dostrzeżemy błysku, na który tak bardzo liczymy, a poza ogromnym kacem, stratą pieniędzy, pozostanie nam jedynie ból i zwiększone poczucie, że moje życie straciło sens.

Mężczyzna na kacu zamartiwający się że życie nie ma sensu
Źródło: Pexels.com

2. Studia? Strata czasu na coś, co jest kompletnie bezużyteczne. Czy aby na pewno?

Kolejną oznaką tego, kiedy życie traci sens jest nieustanne poczucie, że straciliśmy czas na studiowanie czegoś, co jest dla nas kompletnie bezużyteczne. Myślimy, że straciliśmy sens życia, bo lata poświęcone na naukę, nie mają żadnego przełożenia na naszą obecną sytuację. Mamy wrażenie, że wszystko co do tej pory osiągnęliśmy, czyli obrona magisterki lub licencjatu, była całkowicie zbędna. Mówimy sobie straciłem sens życia czy straciłam sens życia, bo nie widzimy perspektyw na przyszłość, nie mamy zadowalającej pracy, ani pieniędzy. Życie straciło sens bo poszliśmy na studia, bo tak wypadało bo trzeba, bo coś należało wybrać, żeby nie pozostać bez niczego. Gdy życie traci sens towarzyszy nam właśnie takie poczucie – beznadziei, bezsilności i nieustannie zbliżającego się końca.

3. Ciągłe zmęczenie i problemy z koncentracją, gdy wszystko traci sens

Gdy życie traci sens nie wiemy co wówczas zrobić. Mamy problemy, ze skoncentrowaniem się na najprostszych, codziennych czynnościach. Myślisz, że straciłaś sens życia lub straciłeś sens życia i zaczynasz się z tą myślą oswajać. Wówczas może towarzyszyć ciągłe zmęczenie i poczucie, że nagle wszystko straciło sens. Myśli zaczynają krążyć w tylko nam znanym i wiadomym kierunku. Zdobycie nowej wiedzy, czy nowych umiejętności, wcale nas już nie cieszy, a wręcz odwrotnie – przygnębia. Czy twoje życie ma sens? Oczywiście, że tak, wystarczy zmienić swój tok myślenia!

4. Ciągłe uczucie presji, spełniania czyichś oczekiwań

Starasz się o dobrą posadę w korporacji bo tato tak mówił? Myślisz, że wówczas on będzie z ciebie zadowolony? Gdy nasze życie traci sens przestajemy skupiać się na sobie i własnych potrzebach. Naszym jedynym celem jest spełnienie oczekiwań, najczęściej bliskich i rodziców. Myślimy: moje życie straciło sens, bo ciągle muszę zaspokajać czyjeś oczekiwania. Mama chce byśmy znaleźli żonę lub męża? Chodzimy więc na szybkie randki, aby znaleźć partnera – tylko czy sobie, czy może mamie?

Życie traci sens w momencie, kiedy nasze oczekiwania względem siebie, zrzucamy na drugi plan, by zaspokoić czyjeś.

5. Płacz, patrząc i wysyłając swoje CV

Straciłaś sens życia lub straciłeś sens życia, bo patrząc na swoje CV, wygląda ono…słabo? Szukasz rad u przyjaciół, jednak wciąż nie wiesz, jak odpowiednio przygotować swój życiorys, by dostać się na upragnioną rozmowę kwalifikacyjną? Nieustannie porównujesz się do kogoś lepszego i z większym doświadczeniem? Pora się obudzić!

Każdy od czegoś zaczynał, a doświadczenie, przecież gdzieś musimy zdobyć. Jednak gdy wszystko traci sens nie mamy już odpowiedniej motywacji i z góry stawiamy się na przegranej pozycji.

6. Obwinianie innych za swoje niepowodzenia. Czy moje życie ma sens?

Kobieta zmartwiona uważająca że życie straciło sens
Źródło: Pexels.com

Gdy wszystko traci sens, gdy życie traci sens rozpoczynamy wyliczanie:

  • skończyłem beznadziejne studia,
  • nie mam wystarczająco dobrej pracy,
  • nie mam pieniędzy,
  • nie mam partnera/partnerki,

Wówczas szukamy winnych i mamy pretensje do całego świata. Czy moje życie ma sens? Co dalej z nim zrobić?

Pamiętajmy, że mimo tego, co o sobie myślimy i tego, ile pytań o to czy moje życie ma sens, przewinęło się w naszych głowach, nie jesteśmy ofiarami. Wystarczy na nowo, odszukać iskrę w swoim sercu i w momencie gdy wszystko traci sens, powiedzieć sobie – DAM RADĘ! MOJE ŻYCIE MA SENS!